Burun estetiği ön çalışmaları


Burun estetiği ameliyatı öncesi yapılacak olan planlama aslında ameliyat anında ve sonrasında yapılacak olan bakım sürecinden çok daha önemli ve zaman ayırılması gereken bir süreçtir


Ameliyat öncesinde yapılan ilk görüşme sırasında öncelikle ayrıntılı bir yüz analizi yapılması özellikle yüzdeki asimetrik bozuklukların ortaya çıkartılması ve eğer burun yapısını ilgilendiriyorsa yüz asimetrisinin yapılacak olan burun ameliyatınızı nasıl etkileyeceği konusunda bilgilendirilmelisiniz. Örneğin alt yüz bölümü uzun olan bir kişide burnun kısaltılmasının ya da burun ucunun kalkık olmasının pek uygun olmadığı ya da çeneniz geride ise kavisli ve kalkık bir burnun yüzünüzde beklediğiniz doğal etkiyi vermeyeceği konusunda profosyonel bakış açısı ile bilgilendirilmelisiniz.

İyi bir analizle burun ucunun geniş olduğunu düşünen bir hastanın aslında sorununun burun sırtının ince ya da burnunda kemer olduğunu düşünen bir hastanın aslında burun ucunun düşük olduğu kolayca anlaşılabilir. Böylece ameliyat öncesi doğru tanımlamalar ile doğru sonuca ulaşmanın ilk adımı atılmış olur. Tıpkı elinizdeki yemek tarifinin ne kadar doğru ve pratik olduğuna bağlı olarak pişireceğiniz yemeğin başarılı olacağı gibi ameliyat öncesi yapılacak olan ön inceleme ve planlama da hem ameliyat süresini kısaltacak hem de elde edilecek olan sonucun başarı şansını arttıracaktır.

Özellikle burun gibi son derece fonksiyonel bir organın ameliyatından bahsederken en önemli konulardan biri de burnunuzun sağlık açısında problemi olup olmadığının gereğince araştırılmasıdır. Ameliyat öncesi yapılacak olan detaylı bir burun endoskopik muayenesi ve gerektiğinde sinüsler için yapılacak bir radyografik inceleme burun ameliyatınız sırasında yapılması gerekli fonksiyonel düzeltmeler konusunda son derece önemlidir. Eğer burun estetik ameliyatınız bir plastik cerrah tarafından yapılacak ise mutlaka bir KBB hekimi tarafından da burnun fonksiyonel işlevleri konusunda muayene yapılmalı ve bu ameliyat sırasında sinüsleriniz ile ilgili bir müdahaleye ihtiyacınız olup olmadığı açığa kavuşturulmalıdır. Kronik sinüzit sinüslerde yerleşmiş kistik oluşumlar burun etlerinin büyüklüğü ya da konka bülloza gibi baş ağrısına ve burun tıkanıklığına yol açabilen yapısal bozukluklar aynı seansta giderilmelidir.

Sonuç olarak burun estetik ameliyatlarından önce yapılacak olan ön değerlendirme ve planlama kısmı aslında ameliyatınızın seyri ve sonucu açısından en önemli basamaktır.