Kadınların idrar kaçırma sorunu

Prof. Dr. İsmail Mete İtil Türkiye'de her 5 kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını ancak bu sorunu yaşayanların tıbbi yardım almaktan çekindiğini belirtti.
Türk Ürojinekolojik ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr.İsmail Mete İtil Türkiye'de her 5 kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını ancak bu sorunu yaşayanların tıbbi yardım almaktan çekindiğini belirtti. İtil AA muhabirine yaptığı açıklamada idrar kaçırma sorununun kadınların yaşam kalitesini düşürdüğünü bu şikayetlerinin artmasında yaşlanma menopoza girme obezite zorlu doğum gibi faktörlerin etkili olduğunu söyledi.
Kadınların yüzde 15'i idrar kaçırma sıkıntısı yaşıyor

Türkiye'de her 5 kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını bu kadınların yüzde 15'inin ise rahatsız edici derecede idrar kaçırma sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını bildiren İtil halk arasında "Yaşlanınca idrar kaçırma oluyor. Tedavi olunuyor ama fayda görülmüyor" gibi yanlış kanılar bulunduğunu vurguladı.
Ameliyat ile kadınlar bu rahatsızlıktan kurtulabilir

Prof. Dr. İtil yaklaşık yarım saat süren ameliyat ile kadınların bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabileceğini ifade ederek hastanın hastanede bir gün bile kalmadan taburcu olabileceğini kaydetti.
AA