Öpüşmekle ilgili hiç bilmedikleriniz

Bir öpücükle dakikada 64 kalori yakmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Ya da öpüşmenin farklı kültürlerde farklı anlamlara geldiğini?1990'dan bu yana 6 Temmuz "Dünya Öpücük Günü" olarak kabul ediliyor. Biz de "Dünya Öpücük Günü" dolayısıyla sizlerle öpüşmekle ilgili bilinmeyenleri paylaşmak istedik.
ABD'li uzmanlara göre öpüşmek bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor iç huzuru artırıyor ve yaşlanmayı yavaşlatıyor.
Bilim insanı Ingelore Ebberfeld’in araştırmasına göre Almanya’da her 10 kişiden 1'i öpmeyi sevmiyor.
Ebberfeld bu kişilerin öperken tükürük geçmesi ya da öpücüğün cinsel etkisinden rahatsız olduklarını belirtiyor.
Bazı kültürlerde arzulu öpüşme yerine farklı yakınlaşmalar mevcut. Burun buruna vermek ya da kirpiklerini kırpıştırmak gibi. Grönland Adası’nda yaşayan Inuitler ve Yeni Zellanda’daki Maoriler öpmek yerine burunlarını birbirine sürtüp yanaklarını kokluyorlar.
Öpücükle ilgili 10 şaşırtıcı detay

1. Dünya öpüşme rekorunu 58 saat 35 dakika 58 saniye ile Taylandlı bir çift elinde bulunduruyor. Çift rekor kırabilmek için yemek yerken su içerken hatta tuvalete gittiklerinde bile dudaklarını birbirinden ayırmadı.
2. Normal bir öpücük ile dakikada 64 kalori yakmak mümkün. Buna göre öpücük rekorları Taylandlı çifte yaklaşık 24.120 kaloriye mal oldu.
3. Ancak öpüşmek her kültürde hoş karşılanmıyor. Hatta “özgürlükler ülkesi” Amerika’da bile… Örneğin Connecticut ve Michigan’da pazar günleri kadınların öpülmesi yasak.
Maryland’da ise kamuya açık alanda bir saniyeden uzun öpücükler yasaya aykırı.
4. Fransızlar ve İtalyanlar günde ortalama 7 kez öpüşürken Almanlar günde ortalama 4 kez öpüşüyor.
5. Öpüşmenin de bilimi var: Filematoloji. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre öpüşürken insanların üçte ikisi başını sağ tarafa yatırıyor.
6. Öpüşmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor tükürük üretimini artırarak diş taşı oluşumunun önüne geçmeye yardımcı oluyor.
7. Öpüşmek farklı kültürlerde farklı anlamlara geliyor. Örneğin Japonya’da öpüşmek sadece cinsellik öncesinde yapılırken Fransızlar selamlaşmak için birbirlerinin yanaklarına üç öpücük konduruyor.
8. Öpüşmek aslında içgüdüsel bir eylem ve sadece insanlara özgü de değil. Primatlar gagalarını birbirine bastırmak suretiyle kazlar hatta hortumlarını birbirlerinin ağzına götürmek yoluyla filler de öpüşüyor.
9. Öpüşmek 100 milyar sinir hücresini uyarıyor. Mutluluk hormonu ve adrenalin salgılanmasına yol açıyor. Kalp atışlarını hızlandırıp kan basıncı ve vücut sıcaklığını yükseltiyor.
10. Öpüşme sırasında 60 miligram sıvı 05 miligram protein 015 miligram salgı maddesi 04 miligram tuz ve yaklaşık 22.000 bakteri değiş tokuşu yapılıyor.
DW Türkçe