İş yerinde cinsel tacizle nasıl başa çıkılır

İş yerinde cinsel tacize maruz kalan kadın ne yapabilir? Ünlü Avukat Rahmi Özkan Kadınvekadın.net okuyucuları için açıkladı.
İş yerinde kadına yönelik cinsel taciz olaylarında en büyük görev çalışan kadına düşmektedir. Birlikte çalıştıkları kişiden zarar gelmeyeceği düşüncesiyle hareket edilmemelidir. İş yerindeki diğer bir çalışan ya da iş yeri sahibinin de bir istismar düşüncesine kapılabileceği her daim göz önünde bulundurmalıdır.
Başka bir iş bulamamanın korkusu içerisinde bir takım durumlara göz yummak zorunda kalmak ve söylenen lafları duymazdan gelmek bu olayın icraata dönüşmesine zemin hazırlamak anlamına gelmektedir.
İş yerinde cinsel tacizde hukuki süreç

İş yerinde cinsel taciz olaylarının ispatı zorunludur. Kuru bir ifadeyle bu işi çözmek zordur. Ortada bir alet ve yan tamamlayıcı unsurlar yoksa cezaya gidilmez. Bir rahatsızlık duyulduğu takdirde bir diğer mesai arkadaşınızın önünde bu olayın olmasının sağlanması gerekmektedir. Ya da telefona gelen bir mesajın saklanarak mahkemede delil olarak sunulması kabul edilir ve ona göre bir değerlendirme yapılır.
İşte Avukat Rahmi Özkan'ın iş erinde cinsel tacize yönelik açıklamaları İZLE: