Dokuların gereksinimini sağlayacak ölçüde kanı kalbin pompalayamaması haline kalp yetersizliği denir.

KALP YETERSİZLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Kalp yetersizliği kalp kasının hastalıklarına koroner damarlardaki tıkanıklığa bağlı kalp kasının yetersiz beslenmesine ya da kalp kapaklarındaki değişiliklerden ötürü kalbin aşırı bir yük altında kalmasına bağlı olabilir.
Altta yatan bu nedenlerin yanı sıra kalp yetersizliğinin ortaya çıkmasını kolaylaştıran diğer nedenler de vardır. Bunlar arasında enfeksiyon hastalıkları kansızlık gebelik ritm bozuklukları aşırı fiziksel yorgunluk aşırı tuz alımı ruhsal gerginlikler yüksek tansiyon miyokard infarktüsü sayılabilir.

KALP YETERSİZLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kalp yetersizliği olan bir hastada eforla istirahat sırasında veya gece gelen nefes darlığı halsizlik baş ağrısı uykusuzluk sıkıntı hissi çarpıntı karında ve bacaklarda şişme iştahsızlık kilo kaybı terleme gibi belirtiler görülebilir.

KALP YETERSİZLİĞİ TEDAVİSİNDE HASTAYA DÜŞEN GÖREVLER NELERDİR?
Kalp yetersizliği olan bir hasta düzenli olarak doktorunun verdiği ilaçları kullanmalıdır. Aşırı tuz alımını kısıtlamalı fazla kilosu varsa zayıflamalı ruhsal gerginliklerden kaçınmalıdır. Yetersizlik tedavisinde yatak istirahatı büyük önem taşımaktadır. Hastalar durumları düzelene dek yatarak istirahatı yapmalı ve daha sonra ağır eforlardan kaçınmalıdırlar.