Gribe karşı hijyenin (özellikle el ve ağız temizliğinin) ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemli olduğunu uzmanlar sıksık vurguluyorlar. Gribin en fazla yayılma gösterdiği kış aylarında boğaz ve bademcik enfeksiyonlarına karşı da koruyucu ve önleyici doğal bitkisel kürler uygulamak mükemmel bir destek tedavi imkânı sağlayacaktır.

Bağışıklık sistemini zayıflatan besinlerden uzak durmak
Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin neler olduğu konusunda önerilerde bulunulurken bağışıklık sistemini zayıflatan beslenme şekilleri üzerinde pek durulmaz. Yağda kızartılmış besinler (et ve sebze) islenmiş peynir ve et çeşitleri ağır tatlılar (baklava kadayıf şöbiyet kaymak ekmek tatlısı vb) sigara alkol bağışıklık sistemini zayıflatan gruba dâhildir.

Gripten korunmak için ne yapmalıyız?
İnsanların toplu halde bulundukları (otobüs terminalleri hava alanları gibi) ortamlarda uzun bekleme yapılmaması kapalı mekân eğlence yerlerinin mümkün olduğu kadar tercih edilmemesi gerekir. El temizliğine özen gösterilmelidir. Anti bakteriyel mendillerin grip virüsüne karşı bir koruyucu olmadığının bilinmesi; el temizliğinin mutlaka akan su altında sabunla yapılması gerekir. Yalan temastan kaçınılması önemlidir (el sıkışmak öpüşmek). Karaciğer metabolizmasının ve bağırsak florasının sağlıklı çalışması da gribe karşı savunmada önemlidir. Karaciğer metabolizmasını güçlendirmede yardımcı kür olarak maydanoz-limon kürünü önermekteyim. Maydanoz-Limon kürü aynı zamanda karaciğer yağlanmasını (hepatosteatoz) ortadan kaldırmakta mükemmel bir destek tedavi sunar.

Gripten korunmak için nasıl beslenmeliyiz?
C ve E vitamini bakımından zengin sebze ve meyvelerin tercih edilmelidir (narenciye brokoli taze sıkılmış narsuyu Trabzon hurması turp kuru soğan). Özellikle bağırsak florasının dengeli çalışmasında Trabzon hurması brokoli yoğurt ve günde bir yemek kaşığı tüketilecek bal en ön sırada yer almaktadır.

Uygulanması gereken koruyucu ve önleyici bitki kürleri nelerdir?
Akşam yatmadan ve sabah evden çıkmadan adaçayı gargarası yapılması gerekir. Okul çağındaki çocukların yatmadan önce ve sabah evden çıkarken yapacakları adaçayı gargarası onları faranjite ve bademcik enfeksiyonuna karşı korumada mükemmel bir destekleyici rol oynayacaktır.

Grip sonrası hangi bitki türü iyi gelir?
Haftada üç-dört kez kabuk tarçın veya kök zencefil çayı tercih edilmelidir.

Gribe karşı destek kürler

Maydanoz-limon kürü
Soğan kürü
(Aynı anda iki kür uygulamayınız. Gribe karşı en etkili olan kuru soğan kürüdür.)

Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU