Kronik kuru öksürüğe karşı • ağız içi mukoza yaralarına karşı • bronşite karşı • üst solunum yolları enfeksiyonlarında etkili • balgam söktürücü • yumurtalık ve rahim kanserlerini önleyici

Kırmızı pembe beyaz çiçekli olanları içerisinde tıbbi amaçlı olarak kullanılanı Akdeniz ve Ege Bölgesinde yetişen ve çiçekleri kırmızı-beyaz renkli olandır. Antikçağ'dan beri öksürüğe karşı kullanılmıştır. Çiçek ve yapraklarından oluşan çayı ağızda çıkan yaralara karşı gargara olarak kullanılır. İçerdiği vanillik asit scopoletin quercetin ve p-hydroxy-benzoik asit ağız yaralarına karşı gargarası yapıldığında etkin olan maddeleridir.

Fransızlar böbreklerin sağlıklı çalışmasında uyarıcı amaçlı olarak bahar aylarında onun taze filizlerini salatalarına ilave ederler. Latince ismi olan "althaea" çok çeşitli şifa gücü olan anlamına gelir. Astım hastaları her bitkiyi kullanamazlar çünkü birçok bitkinin içerisinde etkin madde olarak histamin bulunur. Astım hastaları hatmiyi içerdiği antihistaminik özelliğe sahip etkin maddelerinden dolayı çekinmeden kullanabilirler. Özellikle hatminin yapraklarında bol miktarda bulunan kaempferol ve hem yaprak ve hem de çiçeklerinde bulunan chlorogenik asit antihistaminiktir.

Hatmiyi Over-CA (yumurtalık kanseri) hastalarına özellikle önermekteyim. Kemoterapi ve veya radyoterapi aldıktan onbeş gün sonra hatmi kürüne başlayabilirler. Aşağıda bu kürün nasıl hazırlanacağı açıklanmıştır. Eğer birinci derece akrabalarında yumurtalık rahim veya meme kanseri olanlar var ise yılda iki kez önleyici olarak hatmi kürü uygulamalarını öneririm.

Kökleri kullanılacağı zaman kesinlikle kaynatılmaması gerekir.

Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU