AKUT APANDİSİT NEDİR?
Karnın sağ alt kadranında yer alan kalın bağırsağın başlangıç kısmında bulunan kör barsak parçasına apendix denilir. Apendix'in iltihaplanması ile aniden ortaya çıkan klinik tabloya "akut apandisit" denilir.

AKUT APANDİSİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İştahsızlıkla birlikte göbek çevresinde başlayan ağrı bulantı kusma başlangıç belirtileridir. Bu şekilde başlayan ağrı bir süre sonra sağ alt kadranda daha belirgin olmaya başlar. Ağrı hareket veya yürümekle artabilir hastalar genellikle yatakta uzanmayı tercih ederler. Ateş başlangıçta yüksek değildir kabızlık mevcuttur nadiren ishal de görülebilir.
Ateşte yükselme kalp çarpıntısı karın ağrısında artma özellikle Öksürme esnasında karın sağ alt kadranında ağrının ortaya çıkması karında şişkinlik gaz çıkaramama aşırı kusma hastalığın ilerlediğini gösteren bulgulardır.
AKUT APANDİSİT DÜŞÜNÜLEN BİR HASTADA LABORATUAR BULGULARININ YORUMU NE ŞEKİLDEDİR?

Kan sayımı özellikle lökosit sayımı önemlidir. Lökosit 10.000'in üzerinde olması iltihabi bir olayı 15.000'in üzerinde olması iltihabın ilerlediğini gösterir.
İdrar tahlili - Akut apandisitte normal bulunur. İdrarda bol eritrosit bulunması akut apandisit belirtilerini taklit eden böbrekten düşen üretere takılan taşa bağlı ağrıyı düşündürerek tetkikleri bu yönde geliştirmeyi gerektirir.
Ayakta karın ön - arka grafisinde bazen sağ alt kadranda hava sıvı seviyesi bulunması teşhiste yardımcıdır.
Karın ultrasonografisinde karın sağ alt kadranında apendix etrafında reaksiyoner bir sıvı görülebilir. Ultrasonografinin en büyük yardımı böbrek safra kesesi taşı veya över (yumurtalık) kisti gibi benzer ağrılar yapabilecek durumların olup olmadığını ortaya koymasıdır.
AKUT APANDİSİTE BENZER ŞİKÂYETLERİ NE GİBİ HASTALIKLAR YAPABİLİR?

Gastroenterit
Üreter Taşı
Duodenal Ülser Ağrısı
Pyelonefrit
Meckel Divertiküliti
Sağ akciğer kaidesindeki pnömoni
Över Follikulünün açılması
Endometriozis
Salpenjit
Pelvik inflamatuvar hastalık
Yumurtalığın (överin) kendi çevresinde dönmesi
Dış gebelik.
AKUT APANDİSİTİN TESHİSİ VE TEDAVİSİ NE ŞEKİLDE OLMALIDIR?

Akut apandisit süphesi bulunan hastalar bu şikâyetlerini azaltmak için AĞRI KESİCİ İLAÇ VEYA ANTİBİYOTİK kullanmamalıdır. Başlangıç halindeki klinik tablo ilaçların etkisi ile bir süre için ortadan kalkar hastalık ilerlemeye devam eder neticede hasta çok kötü durumda ve ileri safhada doktora müracaat edebilir.
Akut apandisitin teşhisi; hastanın şikâyetleri laboratuvar ve fizik muayene bulguları gözönüne alınarak doktor tarafından özellikle cerrah tarafından konulur.
Tedavisi cerrahidir ameliyat ile iltihaplı olan apendix'in çıkarılmasıdır (apendektomi).
AKUT APANDİSİTLİ HASTA AMELİYAT EDİLMEZ İSE NE OLABİLİR?

Akut apandisitin ilerlemesine bağlı olarak;

Periapendikuler abse (apendix etrafında abse}' gelişir. Tedavisi: Cerrahi Drenajdır.
Barsak duvarındaki gangren sonucu apendix delinebilir (perforasyon): Böylece iltihap karına yayılarak peritonit veya karın içeri- sinde abselere sebep olabilir. Bu durum hayati tehlike arz eder. Hasta acilen ameliyat edilmelidir.
Plastron; akut apandisite bağlı olarak karın içerisindeki omen-tum denilen kısım ve barsak iltihaplı organı sarar. Bu durumda hastaya antibiyotik verilir. Hasta hastanede gözlem altında tutulur. Plastron çözüldükten sonra apendektomi yapılır.