Soğuk algınlığı rinovirüs adı verilen bir çeşit çok küçük mikropların neden olduğu yılın her mevsiminde rastlanan çok bulaşıcı salgınlar yapabilen bir hastalıktır.

Genellikle hafif seyreder ve kendiliğinden geçerse de vücut direnci düşük ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde sinüzit zatürree ve orta kulak iltihabı gibi önemli bakteri enfeksiyonlarına yol açabilir.

Astımlılarda astım krizinin başlamasına neden olabilir. Hastalık ani olarak boğaz ağrısı burun akıntısı burun tıkanıklığı aksırık gibi belirtilerle başlar. Gözlerde sulanma kızarma batma vardır. Hafif öksürük ve kırgınlık sık olarak bulunur. Ateş genellikle yükselmez. Hastalık olağan durumlarda 7 gün içinde tamamen geçer. Soğuk algınlığı tedavisinde amaç hastalıktan korunmak olmalıdır. Özellikle küçük bebekler yaşlılar astım ve kronik bronşitliler ve bağışıklık sistemi iyi olmayanlarda soğuk algınlığını takiben ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Temizlik kurallarına çok dikkat edilmeli ellerin göz ve burunla teması önlenmelidir.

Soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı etkili olan bir ilaç bulunmadığı gibi bu virüsler çok çeşitli olduklarından bunlara karşı aşı geliştirmek de mümkün olmamıştır. Tedavi tamamen hastalık belirtilerini azaltmaya yöneliktir. Burun damlaları ateş düşürücü ve antihistaminikli ilaçlar verilebilir. Antibiyotiklerin soğuk algınlığı tedavisinde hiçbir yararları yoktur hatta aksine zararlı dahi olabilirler. Keza sanıldığının aksine yüksek dozlarda C vitamini almanın da soğuk algınlığını önleyici bir etkisi yoktur.

Son yıllarda buruna sprey olarak sıkılan interteron isimli ilacın daha belirtiler ortaya çıkmadan kullanılmaya başlanırsa oldukça etkili olabileceği anlaşılmıştır.