Halk arasında kısaca bronşit adıyla bilinen hastalığı tıp dilinde axut bronşit veya akut trakeobronşit gibi isimlerle tanımlıyoruz.Bronşitin bir de daha çok sigara tiryakilerinde görülen uzun yıllarda gelişen ve giderek de nefes darlığına yol açan şekli vardır ki bu kronik bronşit dediğimiz apayrı bir hastalıktır.

Akut bronşit ekseriya bir çeşit küçük mikrop olan virüsler tarafından meydana getirilir. Hastalık önce burun ve boğazla ilgili belirtilerle başlar ve bunlara daha sonra öksürük eklenir. İlk günlerde kuru olan öksürük giderek balgamlı öksürük şekline dönüşür. Hastalar bu durumu öksürüklerinin yumuşadığı şeklinde tanımlarlar. Öksürüğü şiddetli olanların balgamında çizgi şeklinde kanama görülebilir önemi yoktur. Birçok hastada göğüs kemiği arkasında derin nefes almakla artan yanma veya batma şeklindeki ağrılar çok tipiktir. Fazla yüksek olmayan bir ateş de bulunur. Akut bronşitte akciğer filminde ve kan muayenelerinde herhangi bir özellik görülmez.

Akut bronşitin tedavisi belirtilere yöneliktir. Öksürük kesici hap ve pastiller verilir. Bol sıvı alınmalı sigara içilmemelidir. Yatak istirahatının iyileşmenin çabuklaşmasına katkısı vardır. Antibiyotik ilaçlar ancak doktor tarafından verilirse kullanılmalıdır.

Bronşiolit ise 2-8 aylık bebeklerde virüslerin neden olduğu bir bronşit şeklidir. Bazen salgınlar şeklinde de görülür.Bronşiolit yüksek ateşle birden başlar. Öksürük ve nezle belirtileri her zaman vardır. Bebeğin sık sık nefes aldığı ve aşikar bir solunum güçlüğü içinde olduğu çok belirgindir. Solunum hırıltılıdır göğüs şişmiş bir durumdadır. Bebek nefes alıp verirken burun kanatları da açılıp kapanır. Bu belirtilere ek olarak iştahsızlık halsizlik kusma ve ishal de görülebilir.
Bronşiolit tedavisi hastanede yapılmalıdır.