Bronşektazi akciğerler içindeki bronşların harap olması ve genişlemesiyle karakterize bir hastalıktır. En sık rastlanan nedeni çocuklukta geçirilen boğmaca ve kızamıktır. Ayrıca bronşlara kaçan yabancı cisimler akciğer tümörleri zehirli gazların solunması tüberküloz ve iyi tedavi edilmemiş zatürreeler de bronşektaziye neden olabilirler.

Bazen de doğuştan brnoşektazi bulunabilir. Hastalık bu harap olmuş bronşlarda tekrarlayan iltihaplarla kendini belli eder. Bronşektazililerde bu dönemlerde öksürük cerahatli balgam ateş ve nefes darlığı görülür. Balgamda kanamaya rastlanabilir.Bronşektazinin kesin teşhisi bronkografi ile konur.

Hastalığın esas tedavisi harap olmuş bronşların bulunduğu akciğer lobunun çıkarılması şeklindedir. Bu girişim ise sadece bronşektazinin akciğerin belli bir kısmında bulunduğu ve kalacak kısımların sağlam olması durumunda uygulanabilir. Bronşektazi yaygın ise cerrahi tedavi yapılmaz. Bunlarda amaç enfeksiyonların önlenmesi ve enfeksiyonların tedavi edilmesi olmalıdır. Enfeksiyonların önlenmesinde bakteri ve virüs aşılarından yararlanılır. Enfeksiyon dönemlerinde geniş etkili antibiyotikler yanında bronş genişletici ve balgamı sulandırıcı ilaçlar kullanılır. Göğse uygulanacak fiziksel tedavi yöntemlerinin ve inhalasyon tedavisinin de çok büyük yararları vardır.