Boğaz iltihaplarının onda dokuzu virüsler tarafından oluşturulur. Bunların önemli bir yan etkisi yoktur. İlaçla bir haftada ilaçsız yedi günde iyileşirler. Boğaz iltihaplarının onda biri "streptokok" dediğimi* mikroplar tarafından oluşturulmaktadır.

Streptokoklara bağlı boğaz iltihabı (anjin) geçiren hastaların % 1'inde anjinden iki üç hafta sonra "romatizmal ateş" dediğimiz eklemlerde geçici şişlik kalp kapakçıklarında ise yapı ve görev bozukluğu yapan bir hastalık gelişebilir.

Türkiyede yarım milyon dolaylarında romatizmal kalp kapağı hastasının olduğu unutulmamalıdır. Hekim nezaretinde penisilin ile yapılan boğaz tedavisi bu hastalığı önlemektedir. Ayrıca streptokok-sit boğaz iltihapları "nefrit" adı verilen tehlikesi fazla olmayan bir böbrek hastalığına da yol açabilmektedir.

HER BÜYÜK BADEMCİK ALDIRILMALI MIDIR?
Boğaz bademciği diğer bademcikler (geniz eti) gibi genellikle bir yaşından sonra büyümeye başlar ve 4-8 yaş dolaylarında da küçülürler. Bu durum bağışıklık sisteminin normal gelişmesini gösterir. Başta kalıtım özellikleri dolayısıyla bazı çocuklarda bu büyüme biraz daha fazla olur. Bu durum bazen nefes almada güçlüklere neden olabilir. Bu gibi hallerde boğaz bademciği ameliyatla alınabilir. Bunun dışında sık sık anjin geçirmek bademcik ameliyatı için bir gerekçe değildir. Unutulmamalıdır ki bademcikler boğazdaki mikroplarla savaşan askerlerdir. Bademcik ameliyatlarından sonra tıkanıklık belirtileri kaybolmakta fakat boğaz iltihaplarının sayısında bir azalma olmamaktadır. Ameliyat ancak bademciklerin kendi kendine küçülmesi olasılığının kalmadığı bir dönemde yapılmalıdır.