ETMOİT ÖNSİNÜSLERİ İLTİHAPLARI:
Nedenleri çoğunlukla şu konudaki gibidir. Akıntı daha azdır iki taraflı veya tek taraflı olabilir. Burun bölmesi çarpıklıkları kornelerde büyüme nedenlerdendir.

Burada ağrı göz yuvarlarının içi tarafında burun sırtına doğru olup yine burun sırtına vurmakla artar. Küçük çocuklarda bazen komplikasyon olarak iltihap burun kemiğini tahrip ederek dışarı çıkar ve göz yaşı kesesi iltihapları ile karışabilir. Tedavi Maksiller sinüzitlerdeki gibidir.

FRONTAL SİNÜZİTLER:
Nedenleri yine maksiller sinüzitlerdeki gibidir. Burun tıkanıklığı daha azdır. Septum çarpıklıkları sinüs kanalını tıkadığı için daha çok etkendir. Burada ağrı alında göz yuvarları üst iç duvarlı ve önemli olarak duruma göre tek veya çift taraflı olarak alında gözler üzerindedir. Bu sinüzitte tehlikeli bir durum olarak ön duvarın ve üst duvarın çok ileri derecede tahribi ile iltihabın dışarı akması ve çok daha tehlikeli olan kafa içerisine girerek menenjitlere ve diğer kafa içi önemli hastalıklara neden olmasıdır. Tedavi prensipleri burada da aynıdır.

ETMOİD ARKA SİNÜSLER İLTİHAPLARI:
Nedenler burada da bütün sinüzitlerde olduğu gibi burada allerjik olaylar daha önde gelir. Akıntı burada burun içindense arkaya gence akar miktarı azdır genizde küçük dil arkasındaki bölgede kabuklanma şeklinde kendini belirtir koku alma güçlüğü daha çoktur. İlave belirti olarak burada ağrı çoğunlukla burun sırtında olup göz yuvası içi bölgelerine basmakla ileri derece ağrı ortaya çıkar.