Akciğer kanserine ait Özel bir belirti yoktur. Hastaların %5-15'inde belirgin bir şikayet olmaksızın akciğer grafisinde görülebilir. Akciğer kanserinin en sık rastlanan belirtilerinin başında öksürük gelir.

Fakat çok defa hastalarda kronik bronşit olduğu için dikkat çekmez. Daralan bronştan soluk vermede havanın geçerken çıkardığı ıslığa benzer ses nefes alıp verirken hırıltı akciğer kanserinin belirtileri olabilir. 40 yaşın üzerinde sigara içen bir kişide pnömoni olması akciğer kanseri ihtimalini akla getirmelidir. Kanlı balgam ve öksürükle kan gelmesi hastaların 1/3'ünde görülür ve hastaların çoğu bu belirti üzerine doktora başvururlar. Nefes darlığı yine akciğer kanserin solunum yollarını tıkaması sonucu gelişebilir.

Tümörün solunum yollarında büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan yukarıdaki belirtilerin yanında göğüste omuzda ağrı akciğer zarının tutulmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ses kısıklığı ses tellerinin felcine bağlı olarak gelişir. Tümörün sihirlere baskısı ile omuz ağrısı kolda uyuşma ve kuvvet azlığı meydana gelebilir. Ayrıca sinir köklerine baskı sonucu göz kapağında düşme göz bebeğinde küçülme ve yüzün bir yarısında terleme kaybı görülür. Göğüs içinde büyük toplar damarların baskı altında kalması sonucu yüzde ve boyunda şişme boyun damarlarında dolgunluk baş ağrısı morarma göğüste ciltte yer yer damar genişlemeleri olabilir. Yemek borusunun baskı altında kalması ile yutma güçlüğü oluşabilir. Göğüs boşluğunda sıvı toplanabilir.

AKCİĞER KANSERİNİN AKCİĞER DIŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
İştahsızlık kilo kaybı kuvvetsizlik ve ateş hastaların büyük çoğunluğunda görülür.
Akciğer kanserinin vücudun diğer yerlerine atlamasına bağlı olarak bir çok belirtiler meydana gelir. Boyun lerıt düğümlerinde büyüme kemik ve omurga ağrısı kemik kırıkları kanserin bu dokulara yerleşmesi sonucu oluşabilir.

Akciğer kanseri diğer organlara da yayılabilir ve bu organlara ait bulgu ve belirtiler ortaya çıkabilir. Bazen akciğere ait bir belirti olmaksızın bu tür belirtilerle hasta doktora başvurabilir.Akciğer kanser hücrelerinden bazı hormon ve hormonlara benzer maddeler salgılanır. Bunların etkisiyle kanserin çevresel büyümesi veya başka yerlere atlaması sonucu ortaya çıkan belirtilerden ayrı olarak bir çok belirti ve hastalık tabloları gelişebilir.

Bu ortaya çıkan belirti ve tablolara paraneoplastik sendrom adı verilir. Bunlardan parmaklarda çomaklaşma eklemlerde şişme deride pigment artmasına bağlı koyulaşma şeker hastalığı ishal adalelerde kuvvet kaybı sayılabilir.Akciğer kanserinde kansızlık kalsiyum yüksekliği kan tuzlarında azalma da görülebilir.