Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gırtlak Kanseri

  Vücudun tüm bölgelerinde olduğu gibi gırtlakta ortaya çıkan kanserlerin nedeni tam bilinmemektedir. Ancak irsiyet cinsiyet yaş sesi fazla kullanma çalışma ortamındaki solunan havanın muharriş maddeler içermesi ve nihayet sigara ve alkolün fazla alınması etken faktörler olarak sayılabilir.

  Gırtlak kanserlerinde sigaranın özel bir yeri olduğuna şüphe yoktur. Gırtlak kanserleri hastaların % 90'nını sigara içenler oluşturmaktadır. Ayrıca yakın zamanlara kadar gırtlak kanserleri hastaların erkek kadın oranı erkekler lehine 1/10 idi. Buna neden olarak'da erkeklerin daha fazla sigara alışkanlığının bulunması gösterilmektedir. Gerçekten de günümüzde kadınlarda da sigara alışkanlığının başlaması bu oranı 3/104/10'a kadar yükseltmiştir.Aşırı alkol kullanımı ise sigara içmeyi beraberinde taşıdığından dolayı etken faktör olarak kabul edilir.

  GIRTLAK KANSERLERİNDE BELİRTİLER NELERDİR?
  İlk önce ortaya çıkan belirti gırtlakta yanma ya da gıcıklanma nedeniyle ortaya çıkan öksürüktür. En önemli belirti ise ses kısıklığıdır. Ses kısıklığı hafif dereceden sesin tamamen çıkmamasına kadar değişebilir. Bu yüzden 40 yaşın üstünde ve sigara alışkanlığı olan bir kişide ortaya çıkan ses kısıklığı hiç ihmal edilmemelidir. Diğer bir belirti ise boğaz ağrısı ağrılı yutkunma ve kulak ağrısı gibi ağrıların ortaya çıkmasıdır. Nihayet ilerlemiş vakalarda büyüyen kitlenin hava yolunu tıkaması nedeniyle nefes darlığı ortaya çıkacaktır.

  GIRTLAK KANSERLERİNDE TEDAVİ NEDİR?
  Gırtlak kanserlerinin tedavisinde 2 metot vardır. Birincisi cerrahi yani ameliyat diğeri ise radyoterapi yani ışınlamadır. Erken yakalanmış ve küçük bazı bölge kanserlerinde ışınlama yöntemi kullanılmaktadır. Bununla birlikte cerrahi yani ameliyat yöntemi bir çok vakada daha etkin daha güvenilir bir tedavi metodudur.
  Gırtlak kanseri ameliyatları gırtlağın tamamının çıkarılması ya da gırtlağın bir kısmının çıkarılması şeklinde 2 grupta toplanır. Tabii ki kanser erken teşhis edilerek gırtlağın belirli yerlerine yayılmamışsa; gırtlağın bir kısmı alınacak şekilde yapılan bir ameliyat hem hastanın daha sonraki yaşamını rahat bir hale getirecek hem de hepsinin çıkarılması kadar emniyetli güvenilir bir tedavi yöntemi olacaktır.Bazı durumlarda da ışınlama ve ameliyat birlikte kullanılan diğer bir yöntemdir.

  GIRTLAK KANSERİ NEDENİ İLE AMELİYAT EDİLEN HASTALAR KONUŞABİLİR Mİ? TEKRAR KONUŞABİLMELERİ HANGİ YÖNTEMLERLE MÜMKÜN OLUR?
  Genelde gırtlak kanserlerinde iki tip ameliyat yapılır. Birincisi gırtlağın bir kısmının çıkarılması diğeri ise; gırtlağın tamamının çıkarılması. Birinci tip olan gırtlağın tamamının değil de bir kısmının çıkarılmasında hastanın konuşması zaten mümkündür. Yapılan ameliyatta gırtlağın konuşma fonksiyonu az ya da çok bir şekilde korunmuştur. Dolayısıyla konuşması için ek bir yönteme gerek yoktur. Gırtlağın tamamının çıkarıldığı durumlarda ise konuşma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldıracak ya da hastanın günlük ve sosyal yaşantısını devam ettirecek konuşmasını sağlayacak 3 yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden birincisi hastaya ameliyatı takip eden günlerde midesine hava yutarak bu hava yardımıyla mideden konuşma denilen konuşma şeklini öğretmektir. Bir diğeri mideye hava yutmayı kolaylaştırmak amacıyla yapılan basit ameliyat teknikleridir. En nihayet bu yöntemlerden fayda uygulayamayan hastalar üçüncü bir yöntem olarak konuşma cihazlarından faydalanabilir.

  GIRTLAK KANSERLERİNDE YAPILAN AMELİYATLARIN SONUCU NEDİR?
  Gırtlak anatomik özelliğinden dolayı kanseri gırtlak dışına kolaylıkla çıkaramaz. Kıkırdak bir boru ve bu kıkırdağı örten örtü kanserin gırtlak dışına çıkışını engeller. Dolayısıyla gırtlak kanseri ameliyatları diğer organ kanserleri ameliyatından daha etkili sonuçlar çıkarmaktadır.
  Tabii ki en önemli sorun gırtlak kanserinin diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis edilebilmesidir. Erken ve küçük alanları kapsayan olgularda sonuçlar son derece yüz güldürücüdür. Ameliyat sonuçlarına bir diğer etken faktör kanserin gırtlağın hangi bölümüne yerleşim göstermesidir. Çünkü gırtlağın farklı bölümleri farklı kan ve lenf akımına sahiptir. En nihayet sonuca tesir eden büyük faktör hastanın hastalığına karşı gösterdiği vücut direnci ve moral gücüdür.
  Sonuç olarak bütün bu faktörlerin etkisi altında yapılan gırtlak kanseri ameliyatları tüm dünya kaynakları incelendiğinde; yerleşim ' yerlerine ve yayılma durumlarına göre değişmek üzere % 50 ila % 95 arasında tedavi edici etkiye sahiptir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş