Ölüm yüzdesi yüksek olan istilacı tahrip eden sinsi bir hastalıktır. Tedavideki başarısızlığın nedeni tümöre yaklaşmanın kolay olmamasından ziyade başlangıcının sinsi seyretmesi ve hastalığın farkına varıldığında durumun çok ilerlemiş safhada olmasıdır.

Bir cerrah için erken devrede yemek borusu kanserini yakalayabilmek çok ender rastlanabilecek bir şanstır. Bu nedenle yutma ile ilgili aksaklıklardan şikayetçi hastalar vakit geçirilmeden ayrıntılı bir muayeneden geçirilmelidir. Genellikle ileri yaşların bir hastalığı olmakla birlikte bu kanserlere çok genç insanlarda da rastlamak mümkündür.
Başlangıçta basit bir hazımsızlık olarak nitelenen hafif rahatsızlıklara sebep olur. Hafif mide ağrısı ve bir batma hissi mevcuttur. Kilo kaybı geç belirtidir. Habaset yemek borusu arkasına yayıldığı zaman ses telleri sinirine atlama olur ve ses kısıklığı meydana gelir. Nefes borusu ve bronşlar üzerine bası yaparsa öksürüğe neden olur. Yutma güçlüğüne bağlı aşırı salgının gırtlağa dolması da öksürük refleksine sebep olur ki bu da bir geç bulgudur.

Yemek borusunun 1/3 alt ve orta kısmı komşuları cerrahi yoldan daha rahat çıkarılır. Maalesef bu kanserleri hemen çoğunun özellikle boyun kısmındaki olguların operasyon olabilme sınırını geçtiği bir gerçektir. Ameliyat edilemeyen olgulara radyoterapi uygulanır ve karından mideye beslenme borusu konur.