Erken cinsellik ve tehlikeleri nelerdir?


Ergenlik hormonal dengelerin değişimi ile birlikte meydana gelen ; çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemidir.Bu süreçte bireyler çocuksu davranışlarını terk eder ve erişkin rolüne bürünmeye başlar.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Bu dönemde ergende hem fiziksel hemde sosyal kimlik açısından değişler vardır ve yeni bedeniyle tanışması kabul etmesi için uzunca bir süre ve bir sürü farklı kimlik denemesi gerekecektir.


Ergenlik döneminde çocuk cinselliğinin farkına vararak vücuduyla çok fazla ilgilenir ve değilse cinsellik daha fazla ilgisini çeker.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ergenlikle birlikte çocuğun yaşamında cinsel gelişim de gözlenir. Pek çok anne – baba bu süreçte ne yapacağını nasıl davranacağını nasıl konuşması gerektiğini bilememektedir. Bu dönemde anne ve babaların bazı yanlış yaklaşımları çocukların yetişkinlikte bir takım sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu dönemde anne – babanın doğru tutum ve davranış sergilemesi çok önemlidir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Bedendeki değişim ve sonuçta fizyolojik olarak haz duygusunun oluşması ergenin öncelikle kendisini keşfetmesi sonucunu doğurur. Cinsel düşünceler oluşmasıyla ilk mastürbasyon yaşanır ve erişkinlerdekine benzer cinsel fanteziler oluşturulur
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ergenlik döneminde cinsellik biyolojik açıdan bakıldığında mümkün görünür. Fakat cinsel ilişki için sadece biyolojik yeterlilik değil ruhsal ve sosyal açıdan da yeterlilik gerekir. İlk cinsel tecrübe yaşanmadan önce bireyin kendi cinselliği anlaması ve tanıması gerekir. Bunun yanı sıra bu ilişkinin toplumsal ve bireysel sonuçları değerlendirilmelidir.. Olgunlaşmamış bir ergen için sağlıksız bir cinsel ilişki ciddi sorunların başlangıcı olabilir..Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]O yaşlarda kişi her şeyi bildiğni anlayabildiğini ve görebildiğini zanneder oysaki vahşi toplumsal yaşantının içindeki tehlikeleri bilmemektedir.Ailesinin gözetimi ve kontrolü altından çıkarsa Afrika ormanlarında sürüsünden ayrılmış yavru ceylan gibi bir süre sonra arslanlara yem olacağı kaçınılmazdır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Blıuğ çağındaki kız veya erkek olmak çok fark etmez erkeklerde kızlar kadar tehtid altındadırlar hatta erkekler belki biraz daha fazla çünkü erkek oldum diye düşünerek daha rahat hareket edebilir veya aileleri onları kız çocuklarına göre daha serbest bırakabilirler.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Cinsellik bireyin karşı cinsle yakınlaşması ve bu yakınlaşmanın sonucu olarak bedensel ve duygusal anlamda doyuma ulaşması şeklinde tanımlanmaktadır. Cinsellik sadece fizyolojik gelişimle ilgili olmayıp duygusal ve zihinsel gelişimle de yakından ilgilidir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Genç kızlar ve erkekler ergenlik çağını hem bedensel hemde toplumsal olarak farklı yaşarlar ve bu süreç ailesel destek sonucunda pozitif bir şekilde atlatılmalıdır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Çocuğunuza cinselliğin doğal ancak yeri ve zamanı geldiğinde yaşanacağını anlatın.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ergenlik döneminde birey bedensel değişimleri anlamada zorlanır; bu süreçte doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşamaz ise sıkıntı ve hayal kırıklıkları yaşar. Fiziksel ve ruhsal değişimler onu bilmediklerini öğrenme konusunda hayli zorlar. Bu süreçte ergen gözlem yaparak bilgi edinmeye çalışır.. Bu konudaki cinsellikle ilgili her konuşmaya kulak kabartır her yazıyı okumaya çalışır her görüntü onun ilgisini çeker. Bilgilenme çabası içindeki ergen iletişim araçlarını kullanmaya başlar. Ergenin cinsellik ile ilgili yaşadığı en sık sorun yanlış ve çarpık bilgilenmeler ve bunun sonucunda oluşan korku kaygı ya da tam tersi olarak kontrolsüzce gerçekleştirilen cinsel davranışlardır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Genellikle ebeveyn çocuğunun büyüdüğünü kabul etme zorluğu ve konunun hassasiyeti nedeniyle ergenle konuşmaktan kaçınır. Onun soru sormasını bekler. Oysa ebeveyne böyle bir konuda çocuğu ile konuşmak ne kadar zor geliyor ise ergen için bu zorluk daha fazla geçerlidir. Öyle ise öncelikle ergenin bedensel değişimleri doğru algılaması ve cinsel davranışları doğru yorumlaması için sağlıklı bilgiye ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç eğer anne baba tarafından karşılanmaz ise ergen çok farklı kaynaklardan bilgilenme çabası içine girecektir. Bu bilgilerin doğruluğu karşısında ise yorum yapma şansımız olmayacaktır.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Cinsel bilgilerin verilmesi için en uygun yaşlar 9-10 yaşarıdır. Çocukların dışarıdan yanlış ve sapkın bilgiler edinmesini engellemenin tek yolu onlara doğru bilimsel ve özendirici bilgiler vermektir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte aileler için ergen cinselliğinde ciddi bir sorun daha belirdi.. gençler internette porno sitelerine çok rahatça girebilmekte ve bu yolla cinselliği sağlıksız öğrenmekteler. Bu sağlıksız sürece engel olabilmek için :Kadınlar erkekler cinsellikle ilgili merak ettiği tüm soruları bilmesi gerektiği kadarı ile cevaplayın. Tüm soruların cevaplarını verirken yüz ifadelerinizkendinizden emin tavrınız ve rahatlığınız çok önemlidir. Tüm anlattıklarınızın normal bir durum olduğunu ona hissettirmelisiniz.


Günümüzde pek çok genç bilgisizlik filimlerdeki gerçek olmayan hayat tarzlarını örnek alıp anne ve babanın baskısı ve batı dünyasının etkisi ile erken yaşta cinsel deneyimler yaşamakta fakat bu deneyimler bir takım sorunlara yol açmaktadır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Cinsellik doğal bir ihtiyaçtır. Ancak yemek içmek gibi zorunluluk değil seçimlik bir ihtiyaçtır. Cinsel enerji sadece cinsellikle boşalmaz. Dans ederek ya da arkadaşlarla yapılan çeşitli faaliyetlerle de boşalabilir. Mastürbasyon bir çok cinsel davranıştan biridir. Ve her insanın yaşamında cinselliğin rolü ve cinselliğe verdiği önem farklı olacaktır.


Bu süreçte gençlerle konuşmalı onlara öenm vermeli çeşitli sporlara yönlendirmeli ve belki bir rahatlama yolu olan mastürbasyon kötü ve pis olarak gösterilmemelidir.Ergenlik dönemin sağlıklı olarak atlatılması gençlik ve yetişkinlik dönemi için çok önemlidir.Yetişkinlikteki kendine güven başarı vb birçok özelliğin temeli ergenlikte atılmaktadır. Bu zor süreçte çocuğunuz ve sizin için danışabileceğiniz ve sorunların çözümünde size profesyonel destek sağlayacak bir uzmanla çalışmanız faydalı olabilir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]