Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 250 ev hanımı “Türkiye Grameen Mikrokredi Programı” kapsamında sağlanan destek sayesinde açtıkları iş yerleri ile çalışma hayatına atıldı.

İSTANBUL - Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde “Türkiye Grameen Mikrokredi Programı” çerçevesinde kredi alan ev hanımları işyeri sahibi oldu. Mikrokredi Reyhanlı Şube Sorumlusu Adnan Ateş ilçede 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren mikrokredi programının hayata geçtiğini belirterek ev hanımlarının bu programa büyük ilgi gösterdiğini söyledi.
Yaklaşık 2 yıllık süreçte 250 ev hanımının çalışma hayatına atıldığını vurgulayan Ateş dar gelirli kadınların kendi işlerini kurması için verilen maddi desteğin teminat ve kefil istemeksizin sağlandığını ifade etti.
Özellikle ilçedeki ev hanımlarının programa büyük ilgi gösterdiğinin altını çizen Ateş şöyle konuştu:
''Kredi almak isteyen kadınların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak ve maddi kazanç elde etmelerine destek olmak amacıyla yürütülen mikrokredi programı ilçemizde büyük ilgi gördü. 5 kadının bir araya gelerek hazırladığı projeler bizlere sunuluyor. Biz de çalışma hayatına dahil olmak isteyen kadınlarımıza yapacakları işin kapasitesine göre 500 ile bin 500 lira arasında kredi desteği veriyoruz.''
Ateş programın ev hanımlarını ''tüketen'' olmak yerine ''üreten'' durumuna getirmeyi amaçladığını ifade ederek ''Kadınları bilinçlendirmek amacıyla ilçedeki tüm mahallelerde toplantı yapıyoruz. Hedefimiz 500 ev hanımına ulaşmak ticari hayata atılmalarını ve işlerini sürdürmelerini sağlamak'' dedi.”


Kaynak: ntvmsnbc.com