Fransa'da yapılan araştırmada Türkiye'deki üst düzey kadın yöneticilerle erkek yöneticilerin maaşları arasında diğer ülkelere oranla daha az fark olduğu ortaya çıktı.İSTANBUL - Fransa'da düzenlenen bir araştırma Avrupa'nın önemli bir bölümünde üst düzey kadın yöneticilerin erkeklerden daha az kazandığını Türkiye'de ise bu oranın oldukça az olduğunu ortaya koydu.
Fransa'da insan kaynakları konusunda uzmanlığıyla tanınan ''Mercer'' isimli kuruluş tarafından düzenlenen araştırmaya göre eşitsizliğin en fazla olduğu Avrupa ülkesi Almanya bu ülkede üst düzey kadın yöneticiler erkeklere oranla yüzde 22 daha az kazanıyor.
Türkiye'de ise üst düzey kadın yöneticiler aynı işi yapan erkeklere oranla sadece yüzde 1 oranında daha az kazanıyor.
Araştırmaya göre Avusturya'da üst düzey yönetici kadınlar aynı işi yapan erkeklerden yüzde 20 İsveç'te yüzde 19 İspanya ve Yunanistan'da yüzde 18 Fransa'da ise yüzde 14 daha az kazanıyor.
Avrupa'da üst düzey kadın yöneticilerin erkeklere oranla daha fazla kazandığı ülkeler sıralamasında Bulgaristan ilk sırada. Bu ülkede üst düzey kadın yöneticiler erkeklere oranla yüzde 5 daha fazla kazanıyor.
Rusya'da üst düzey kadın yöneticiler erkeklere oranla yüzde 3 daha fazla ücret alıyor.

Kaynak: ntvmsnbc.com