Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Erken Boşalma Nedir?Erken Boşalmanın Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur?


  Erken Boşalma Nedir?


  Cinsel ilişkilerin en az yarısında her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesidir. En şiddetli durumunda ki bu nadir rastlanan bir durumdur herhangi bir penil uyarı olmadan yalnızca cinsel uyarıları düşünmek dahi ejakulasyonu tetikler. Ancak daha sık olanı vajinaya penetrasyon sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez olanıdır. Erken boşalmadaki önemli kriter ejakulasyonun erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunu cinsel ilişkilerinde sıkıntıya yol açmasıdır.

  Düzensiz cinsel ilişki kişinin düzenli boşalamıyor olması burada önemli bir faktördür. Ayrıca ilişkiye verilen önem ve gerginlik yani performansın çok önemli olarak algılandığı durumlarda da ortaya çıktığı görülmektedir.

  Kişinin ilişkiyi algılayış şekli önemlidir: İlk cinsel deneyimlerin sağlıklı olmayan ortamlarda yaşandığı durumlarda kişinin aşırı gergin ve bir performans gösterme gereği içerisinde ilişkiye yaklaştığı durumlarda erken boşlamanın sık görüldüğünü görülmektedir.

  Kişinin olaya verdiği değer önemin fazla olması yani performans anksiyetesinin yoğunluğu düzensiz cinsel ilişki ya da nörojenik hassasiyetin varlığı erken boşalmayı yaratmada önemli faktörler olarak görülmektedir.

  Her yaşta olmakla beraber en çok genç erkeklerde görülür. Erken boşalma erkeğin yaşından çok cinsel deneyiminin yeni olmasından (yeni bir partner vb) kaynaklanmaktadır.

  Bu problemin üstesinden gelemezseniz bir uzmanın görüşüne ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak kendiniz bu problemi çözümlemek arzusunda iseniz öncelikle bu konuyu partnerinizle konuşmanız çok önemlidir. Belki de çok erken boşaldığınızı hissettiğiniz performansınız partnerinizi son derece tatmin etmektedir. Bazı erkeklerde mastürbasyon vb. yolu ile boşalma sıklığını arttırmak daha az erken boşalmayı sağlar. Basit bir eğitim şekli de ilişki halinde veya mastürbasyon yaparken: penisinizi sizin yada partnerinizin uyarması fakat boşalmadan hemen önce bu uyarıyı durdurması 30-60 sn. uyarıyı durdurduktan sonra tekrar uyarması ve boşalmadan az önce durdurdurması şeklinde bir siklusu 5-6 kere tekrarladıktan sonra ancak boşalmaya izin vermektir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  ÜROLOJİ - ERKEN BOŞALMA


  Tanım: Boşalmanın (Ejakulasyon) penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden olması veya kişinin isteğinden önce olmasına Erken Boşalma (Premature Ejaculation) denir.

  Genellikle dile getirilmesi güç olduğundan ve göreceli bir kavram olduğundan rastlanma sıklığı konusunda yeterli bilgi yoktur. Ancak 25 yaşın altındaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır. Aslında hemen her erkek hayatının bir bölümünde bu sorunla karşılaşabilir. En azından ilk cinsel deneyimleri esnasında oluşan gerginlik sebebiyle erken boşalma görülebilir ve zamanla ejakulasyonu kontrol etmeyi öğrenirler.

  Sebepler: Erken Boşalmanın birinci sebebi biyolojiktir. Erkekte normal fizyolojik boşalma ve orgazm penis vajene girdikten 2-3 dakika sonra olmaktadır. Oysa kadınlarda normal fizyolojik orgazm ve doruğa ulaşma penis vajene girdikten yaklaşık 12-14 dakika sonra olmaktadır. Ancak çoğu kadın sadece penisin vajene girmesi ile orgazma ulaşamaz diğer cinsel uyarılara da gereksinim duyarlar. Kadınların yaklaşık % 10 u ise cinsel uyarılara rağmen hiçbir şekilde orgazm olamamaktadır.

  Diğer sebepler arasında ise günah işleme veya suçluluk duygusu hastalık kapma gebe bırakma başkası tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu ; aşırı isteğin verdiği gerginlik gibi psikolojik faktörler önemli rol oynamaktadır.

  Bazen prostat iltihapları veya sinirsel yolları etkileyen hastalıklarda rol oynamaktadır.
  Tedavi: Sebebin açığa çıkarılması endişelerin giderilmesi sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması bazen işe yarayabilir.

  Erken boşalma eşlerin biri veya her ikisi içinde cinsel sorun halini alırsa tedavisi gerekir.

  Sıkıştırma Tekniği : Masters ve Johnson tarafından geliştirilen bu metodda kadın erkeğin penisini boşalma yaklaşana kadar uyarır. Boşalma oluşacağı anda kadın erkeğin penisini erksiyonun bir kısmı kayboluncaya dek sıkar. Bu teknikde amaçlanan orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkeğe öğretmektir. Elle uyararak hareketsiz bir ilişki ile başlayan bu teknik daha sonra kaydırıcı bir krem kullanarakkadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak sürdürülür. Master ve Jhonsons bu tekniği öğrenerek uygulayanların %98 inde erken boşalma sorununun ortadan kalktığını bildirmiştir.

  Dur-Başla Tekniği: Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 kez ardı ardına boşalma olasıya kadar uyarır ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Haftada 3 kez erkek boşalmasını kontrol edesiye değin tekrar edilir. Boşalmanın kontrol edildiğinden emin olunduğunda bu işlem kayganlaştırıcı bir kremle denenir.

  Daha sonraki aşamalarda kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak ve son olarak yanyana pozisyonda dur-başla tekniği uygulanır. Bu teknikle erkek uyarılma sona erdirilmediği takdirde boşalacağı zamanı öğrenir. Bu tekniği uygulayanların % 90-95 inde boşalmanın 10-15 dakikalara uzayabildiği bildirilmiştir.

  Psikoterapi ve depresyon tedavisi: Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa çıkarılması psikoterapi uygulanması veya depresyonun tedavisi erken boşalmayı da engelleyebilmektedir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  ERKEN BOŞALMA


  Bir kurt sürüsü düşleyin. Bu kurt sürüsünde bolca dişi kurt varken bir tek erkek kurt var olsun. Ve bu erkek kurt tüm dişileri dölleme zorunda kalsın. Erkek kurt kısa sürede menisini dişi kurda aktarıp sürünün devamını sağlamak için cinsel ilişkiyi çok kısa tutmak zorundadır. Bu nedenle erken boşalma doğada bir avantajken insanda cinsel hayatında ise bir dezavantajdır.

  ERKEN BOŞALMANIN TANIMI

  Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 3.5-4 dakikadan daha kısa bir sürede olmasına Erken Boşalma yani Premature Ejaculation denir. Erken boşalan kişi genellikle “o an geldiğinde kendini tutamadığını” söyler. Bu nedenle erken boşalma gerçekte bir cinsel uyumsuzluktur. Çünkü cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur ve çözümü de basittir. Çünkü kime veya neye göre erken boşaldığınız değişecektir. Kadınlar genellikle 10-15 dakikadan önce orgazm olamazlar. Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır. E


  RKEN BOŞALMANIN GÖRÜLME SIKLIĞI


  Erkeklerin cinsel sorunları arasında en yaygın olanı erken boşalmadır. 25 yaşın altındaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır.

  ERKEN BOŞALMANIN TEMEL BELİRTİLERİ

  -Kontrolsüz bir şekilde boşalma
  -Cinsel tatminde azalma
  -Suçluluk
  -Utanç duyma
  -Hayal kırıklığı hissi
  -Zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik
  -İlk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma vb.

  ERKEN BOŞALMANIN NEDENLERİ
  Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmanın kontrol edilmesi durdurulması veya sabitlenmesini başaramaz. Bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu nedenle her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ama asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Çünkü aklını düşüncelerden arındıramayan özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Kısaca erken boşalmanın başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  -Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar
  -Cinsel mitler yani hurafeler
  -Cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik
  -Yorgunluk sıkkınlık kızgınlık ve tedirginlik
  -Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler
  -Cinsel uyarım eksikliği
  -Gerekli koşulların sağlanamaması
  -Sertleşmiş penise verilen orantısız önem
  -Cinsel açıdan baskı altında yetişme
  -Aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik
  -Günah işleme veya suçluluk duygusu
  -Hastalık kapma korkusu
  -Partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi
  -Gebe bırakma korkusu
  -Kastrasyon anksiyetesi
  -Partnerin hayal kırıklığı korkusu
  -Vajinanın aşılamama korkusu
  -Kadına karşı isteksizlik
  -Partnerle çatışma
  -Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu
  -Partnere aşırı ilgi bağlılık ve sevgi
  -Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı
  -Cinsel uyumsuzluk
  -Bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler
  -Prostatit üretrit vb. hastalıklar
  -Penil hipersensitivite
  -T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar
  -Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb.

  ERKEKLERİN BOŞALMASINI HIZLANDIRAN NEDENLER

  -Genç olmak
  -Romantik içgüdüleri zayıf ve mantığıyla hareket eden erkekler
  -Heyecanlanmak
  -Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan cinsel ilişkiler
  -Partnerinin daha istekli olması
  -Yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak
  -Cinsel ilişki yoğunluğunun azalması
  -Cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin hızlanması
  -Kaygılı ve sinirli ruh hali
  -Aşırı istekli olmak veya aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik

  -Eve günün stresinden bunalmış yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmek

  -Performans anksiyetesi yani aşarısızlık korkusu
  -Partner olarak seçilmiş kadının cinsel isteksizliği
  -Cinsel zevke önem vermeyen kadınlarla hayat kadınlarıyla veya yakalanma korkusu olan bir ortamda kız arkadaşlarla yaşanan erken cinsel deneyimler

  -Devamlı alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme

  -Sorunlu veya bozuk giden evlilikler
  -Sertleşme bozukluğu olacağı endişesi vb.

  ERKEN BOŞALAN ERKEKLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ


  -Hızlı yemek yerler
  -Hızlı araba kullanırlar
  -Her konuda aceleci davranırlar
  -Çabuk sinirlenirler
  -Kontrolsüz davranışları vardır
  -Ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar
  -Kaygılı ruh halleri vardır
  -Çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır
  -Çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır
  -Genellikle eğitim düzeyleri yüksektir

  -A tipi kişilik yapısına sahiptirler. Yani rekabetçi sosyal alanda ve mesleğinde hırslı dakik güçlü ve etkileyici sabırsız aynı anda birkaç iş yapmayı seven insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen onaylanmayı bekleyen sorunlu bir dinlenme tarzı olan daima telaşlı ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan duygularını saklayan kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan vb. özellikleri vardır.

  ERKEN BOŞALMANIN TANISI

  Hastanın şikayetlerine ve anlattıklarına dayanılarak konur. Psikolojik herhangi bir etken saptanamamışsa fiziksel muayene gerekli olabilir. Bazı laboratuar tetkikleri gerekebilir. Erken Boşalma Tedavisi

  Yüzyılımızın başında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS’in yaşamı boyunca erken boşalma sorunundan kurtulamadığını bilirsek tedavinin ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz.

  Sonu belirsiz ve zaman sınırlaması olmayan bir cinsel aktiviteye erkekler yönlendirilmelidir. Böylece çiftler arasındaki yakınlık en yüksek düzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır. Örneğin buz pateniyle dans ederken buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak son nokta veya bir işaret yoktur.

  Çiftler özgürce dans ederler. Önemli olan o anı yaşamaktır. Cinsellikte de önemli olan son noktayı düşünmeden telaşsız bir şekilde şimdiye ve duygularımıza yoğunlaşmaktır. Ayrıca yoğunlaşırken bedenimizin serbestçe hareket etmesine olanak tanırsak cinsellik doğal bir şekilde gerçekleşir. Aksi taktirde “nasıl cinsel birleşme olmalıdır” kavramını tanımlayan toplumun genelinde kabul görmüş cinsel mitlere uygun bir şekilde hareket edersek ani bir boşalma kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle erken boşalmanın tedavisinde boşalma süresini uzatmak değil kişiyi telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuz yakınlık duygusuna ulaştırmak zamansız bir şekilde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmek esas olmalıdır.

  Erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok boşalmanın istendiği zamanda olması için; düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edilmeli aşırı heyecanlanıldığında sakinleşene kadar beklenmeli ya da yavaşlamalı ve sakinleştikten sonra yeniden cinsel aktiviteye başlanmalıdır. Bu sayede cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durma öğrenilebilir. Ama bu süreç içinde boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olunmamalıdır. Çünkü önemli olan heyecan düzeyi arttığında geri çekilmek gerektiğini anımsamaktır.

  Erken geri çekilmek geç kalmış olmaktan her zaman daha iyidir. Boşalmayı kontrol etmeyi değil boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Bu durum üzerinde şelale bulunan bir ırmakta kayıkta kürek çeken bir kişiye benzetilebilir. Tecrübeli kayıkçı ırmağın durgun sularında kalır şelaleye fazla yaklaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yaklaşırsa kayığın üzerindeki kontrolünü tamamıyla yitirebilir. Eğer kayıkçı şelaleyi aşmayı amaçlamıyorsa yani henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa deneyimleri ona ırmağın durgun sularında kalmayı yani heyecan seviyesini kontrol etmeyi öğretecektir. Bu yöntemin heyecan seviyesini kontrol etme yeteneğini ortaya çıkarıp geliştirebilmek için cinsel aktivitenin yeterince uzatılmasına olanak tanır.

  Tedavide;

  -sebebin açığa çıkarılması
  -endişelerin giderilmesi
  -sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması
  -cinsel birliktelikte birden fazla ilişki sayısı
  -ilişki öncesi mastürbasyon yapılması
  -erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği carezza yöntemi
  -cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması
  -soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan pranayama tekniği
  -lokal anestezikli kremlerin penis başına sürülmesi bazen işe yarayabilir.

  BOŞALMAYI GECİKTİREN CİNSEL POZİSYONLARI KULLANMA
  Cinsel birleşme anında erkeğin pozisyonunun boşalma üzerine etkisi vardır. Bu yüzden bazı pozisyonlarda boşalma daha hızlı olmaktadır. Erkeğin üstte olduğu klasik cinsel birleşme pozisyonu (misyoner pozisyonu) boşalmanın geciktirilmesi için elverişli bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahat olduğu kolay gevşeyebildiği ve efor harcamadığı kadını kucağına aldığı veya sırt üstü yerde yattığı pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat kontrol edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda kadınlar daha hızlı ve rahat orgazma ulaşabilirler.

  ÇİN TEKNİĞİ


  Eski çağda Çinli erkekler tarafından bulunan bir yöntemdir. Erkek boşalacağını anladığı zaman sol elin baş ve orta parmaklarıyla testis ve anüs arasında kalan bölgeye derince bastırır. Bu arada nefesini ona kadar sayarak tutar ve verir. Bir iki kez tekrarlandığında bu yöntemle boşalma ertelenebilmektedir.

  DÜŞÜNCELERİ KULLANMA


  Zamansız bir boşalmayı engellemek için o an başka şeyler düşünmeye çalışılmasıdır. Örneğin ona kadar sayın o gün kahvaltıda ne yediğinizi düşünün ya da günlerden hangisi olduğunu hatırlamaya çalışın.

  Yukarıdaki yöntemler denenmesine rağmen erken boşalma eşlerin biri veya her ikisi için dayanılmaz bir cinsel sorun halini gelirse aşağıdaki tedavi seçeneklerine geçilmelidir:

  CİNSEL TERAPİ

  Cinsel Terapiler; bir terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek “ev ödevi” şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak Sıkıştırma veya Sıkma Tekniği yani Masters ve Johnson Tekniği kullanılmaktadır. Kadın penisi boşalma yaklaşana kadar uyarır. Boşalma oluşacağını anladığı anda kadın erkeğin penisini ereksiyonun bir kısmı kayboluncaya dek sıkar. Bu uygulamaya Lokal Baskı Uygulama Tekniği de denir. Dur-Başla veya Start-Stop Tekniği: Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 kez ardı ardına boşalma olasıya kadar uyarır ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Haftada 3 kez erkek boşalmasını kontrol edesiye değin tekrar edilir. Boşalmanın kontrol edildiğinden emin olunduğunda bu işlem kayganlaştırıcı bir kremle denenir. Daha sonraki aşamalarda kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak ve son olarak yan yana pozisyonda dur-başla tekniği uygulanır. Bu teknikle erkek uyarılma sona erdirilmediği takdirde boşalacağı zamanı öğrenir. Bu tekniği uygulayanların % 90-95'inde boşalmanın 10-15 dakikalara uzayabildiği bildirilmiştir. Psikoterapi ve depresyon tedavisi: Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa çıkarılması psikoterapi uygulanması veya depresyonun tedavisi erken boşalmayı da engelleyebilmektedir. Cinsel terapi ile tedavinin erken boşalmada başarı oranı çok ama çok yüksektir.

  Cinsel terapide danışanlara temel hedefi erkeği heyecanını kontrol etmeyi öğrenmeye yönlendirmek olan 12 haftada toplam 24 saatlik “cinsel heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma” eğitim programında aşağıdaki tavsiyelerde bulunulur:

  -Partnerinizle birbirinize önce cinsel olmayan beden masajı yapın. Daha sonra cinsel masaj yapın.
  -Ön sevişme cinsel birleşme yada kendi kendini uyarma gibi istediğiniz cinsel aktiviteyi yapmakla başlayın.
  -Ön sevişmeyi uzun tutun.
  -Cinselliğin bir başlangıcı ortası veya sonu olduğu düşüncesinden uzak durun.
  -Yavaşça soluk alıp verin.

  -Ruhunuzu kemiren “telaş” duygusunu tamamıyla dağıtın.
  -Öpüşme ve sevişme gibi cinsel aktivitelerin ve hareketlerinizin yavaş olmasına çok dikkat edin.
  -Düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edin.

  -Aşırı heyecanlandığında kontrolünü yitirmemek için gerektiğinde sakinleşene kadar bekleyin ya da yavaşlayın.
  -Yavaşladığınızda veya durduğunuzda derin soluklar alın gevşeyin sakinleşene kadar bekleyin.

  -Rahatlayıp gevşedikten ve sakinleştikten sonra daha fazla yavaş olmaya özen göstererek yeniden cinsel aktiviteye başlayın.

  -Sevişme pozisyonu cinsel uyarım şekli bedenlerin birbirine dokunuş şekli sevişme deviniminin ritmi gibi uyguladığınız hareketleri değiştirin.

  -Bedeninizi partnerinizle uyum içinde hareket ettirmeye çalışın.

  -Şimdiye yoğunlaşın ve o anı duyumsayın.

  -Duyumsadığınız cinsel heyecanın tamamıyla kontrolünüz altında olduğuna eminseniz hızınızı kademeli olarak yavaşça arttırın.

  -Eğer yeniden çok fazla heyecanlandığınızı hissederseniz tereddüt etmeden durun. Gerektiğinde durup yeniden başlayın.

  -Hiç durmanızı gerektirmeyecek bir hız yakalamaya çalışın. Ama dönüşü olmayan boşalma noktasına yaklaştığınızı hissettiğiniz anda durmaktan kaçınmayın.
  -Cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durmayı öğrenin.

  -Boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olmayın. Çünkü zamanla sezgilerinizle bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Örneğin futbol maçında her atakta bir gol atılsa bu durum ne denli eğlenceli ve heyecan verici olurdu ki? Benzer bir şekilde cinsel deneyimlerimizi de kusursuz bir şekilde kontrol edebilseydik cinsellik var olan bütün doğallığını ve heyecanını yitirirdi. Kontrol hiçbir zaman kusursuz olmayacaktır. Unutmayın cinsel heyecanı kontrol etme becerisi bir sanattır.

  -Boşalmayı kontrol etmeyi değil boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.

  -Uygulama becerisini ise; duygularınızı bastırarak engelleyerek veya göz ardı ederek değil tam tersine duygularınızın farkına vararak kazanacaksınız. Çünkü duygularınızı göz ardı etmek veya fethetmeye kalkışmak insanın kendini kontrol etme yeteneğini ve özgürlüğünü yok edebilir. Aksine cinsel aktivitelerin ortaya çıkardığı güzel duyguları ve cinsel hazzı ne denli içimizde hissedersek kendimizi o denli kontrol edebiliriz. Ne zaman yavaşlayıp ne zaman da hızlanacağımızı daha iyi anlarız.

  Bununla birlikte bir erkek boşalmayı kontrol etmeyi yüksek bir uyarım düzeyinde öğrenmeye kalkışırsa yaşadığı deneyimin boşalma ile yarıda kalması tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Çünkü her erkek boşalmanın olduğu kaçınılmazlık noktasında duygularını kontrol edemez.

  Cinsel heyecan üzerinde istemli kontrol kazanma eğitim programıyla eşler; kendilerini kontrol etme becerilerini arttırabilir birbirlerinin cinselliklerini keşfedebilir cinsel tepkilerini öğrenebilir eğlenebilir gerginliklerini hafifletebilir cinsel yaşamlarına ayrı bir tat katabilir birbirlerini kızdırıp şaşırtabilir güven kazanabilir ya da aralarındaki yakınlığı ve iletişimi arttırabilirler. Ayrıca erkeklerin fiziksel ve zihinsel duyumlara duyarlılığı azalır ve boşalma refleksinin gerçekleştiği eşik düzeyi yükselir. Böylece boşalmanın gerçekleşmesi için çok daha fazla cinsel uyarıma gereksinim olur.

  ÖNERİLER
  Bu egzersizler veya tedaviler sonucunda boşalmada yeteri kadar geciktirme sağlanınca “ben iyileştim ön yargısı” ile hareket etmek doğru değildir. Israrla vurguladığımız gibi erken boşalma bir hastalık olmadığına göre boşalmanın geciktirilmesi bir hastalıktan kurtuluş değildir. Böyle bir yargı ardından gelen cinsel ilişkilerde öğrenilenlerin ihmal edilmesiyle heyecanın artmasına ve sorunun tekrarlamasına yol açabilir. Aslında en doğru olanı erkeklerin boşalma kontrolü sağlamayı öğrenmesi ve bu tecrübelerini her cinsel ilişkide kullanmaya çalışmasıdır. Ayrıca erken boşalmayı önlemek için aşağıdaki önerilere de kulak asılmasında fayda vardır:

  -Açık havada dolaşmak
  -heyecanlardan ve önyargılardan uzaklaşmak
  -sık banyo yapmak
  -Sinir sistemini dinlendirici ortamlarda bulunmak
  -Hafif alkol alın

  -Eşinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin

  -Psikoterapik yardım almaktan çekinmeyin
  -Herkesin cinsel sorunlar yaşayabileceğini unutmayın
  -Kendinizi yetersiz veya suçlu hissetmekte aceleci olmayın
  -Eşinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş