RAHİM AĞZI ENFEKSİYONLARI
Rahminizin vajinaya açıldığı kısa ve dar kısma rahim ağzı denir. Buranın enfeksiyonu genelde cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle olur. Sebebine göre tedavi yapıldığı zaman iyileşme tamdır. Bazen eşinizin de tedavisi gerekebilir. Cinsel ilişkide hijyene dikkat edilerek ve pap smear testi yaptırılarak enfeksiyon gelişme riski azaltılabilir.

Belirtileri Nelerdir?
Genelde her hangi bir belirti olmaz. Yapılan pap smear testi ile tesadüfen öğrenebilirsiniz. Belirti olursa da şu şekildedir;

Sarı veya grimsi bir vajinal akıntı ve muhtemelen kötü kokulu

Ağrılı ve sık idrar yapma

Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi

Cinsel ilişki sonrası vajinal kanama adet kanamaları dışında veya menopozdan sonra vajinal kanama olması

Neden Olur?
Vajinite neden olan tüm mikroplar rahim ağzı enfeksiyonuna da neden olurlar. Bunlar cinsel yolla geçen hastalıklardır. Örneğin; bel soğukluğu klamidya herpes gibi. Rahim ağzı vajina ile rahim arasında mikropların girmesini engelleyen bir bariyer gibidir. Ancak buranın enfeksiyonu rahim enfeksiyonu gelişmesi açısından bir risk oluşturur. Ayrıca alerji de rahim ağzında reaksiyona neden olabilir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Korunmadan cinsel ilişkiye girmek

Çok sayıda kişiyle cinsel ilişkiye girmek

Erken yaşta cinsel ilişkiye başlamak

Daha önce cinsel yolla geçen hastalığı geçirmek

Cinsel yolla geçen hastalığı olan biriyle cinsel ilişkiye girmek

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?
Genelde fazla şikayete neden olmadığı için düzenli aralıklarla kontrole gidip pap smear testi yaptırmak gereklidir. Ancak her zamankinden farklı bir vajinal akıntı yada adet kanaması dışında vajinal kanama veya cinsel ilişki sırasında ağrı varsa hemen doktorunuza görünmeniz gereklidir.

Teşhis Nasıl Konur?
Jinekolojik muayene ile doktorunuz vajinal akıntıya ve rahim ağzının görüntüsüne bakacaktır. Pap smear testi ile rahim ağzından sürüntü alarak laboratuara gönderecektir. Ayrıca gerekli görürse akıntıdan da örnek alıp tetkik isteyebilir.

Nelere Yol Açabilir?
Enfeksiyon tedavi edilmezse yayılarak rahim yumurtalık kanalı ve yumurtalıklara kadar gidebilir. Bu da kısırlığa yol açabilir.

Tedavi Nasıl Yapılır?
Tedavi nedene göre yapılır. Eğer neden bir bakteri ise antibiyotikler virüs ise antiviraller kullanılır.

Korunmak İçin Ne Yapmak Gereklidir?
Rahim ağzı enfeksiyonu riskini azaltmak için yapılacak en iyi şey güvenli sekstir. Cinsel ilişkiye erken yaşta başlamamak ve tek eşli olmak enfeksiyon riskini azaltır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalık riskini azaltır. Bazı kadınların lateks prezervatiflere alerjisi olduğu için bunun yerine lateks olmayanları kullanmalarını öneririz.