- İngiliz bilim adamlarının yürüttüğü çalışma yeterince uyumayan kadınların erkeklere oranla daha fazla kalp sorunu yaşadıklarını ortaya koydu.

Warwick Üniversitesi ile Londra Kolejinden uzmanların hazırladıkları Amerikan Uyku Dergisi'nde yayımlanan araştırmaya göre önerilen 8 saatlik süreden daha az uyuyan kadınlar kendileri gibi az uyuyan erkeklere oranla kalp hastalıklarına daha fazla maruz kalıyor.

Araştırmaya göre günde 8 saat uyuyan kadınlarda uyumayan kadınlara oranla koroner kalp hastalıklarıyla bağlantısı olduğu belirtilen Interleukin-6 (IL-6) seviyesi düşük seyrediyor.

Kardiyovasküler hastalıkların gelişinin habercilerinden kabul edilen C-Reaktif Protein (CRP) seviyesi beş saat ve daha az uyuduklarını belirten kadınlarda gözle görülür seviyede yükseliyor.

Araştırmanın baş yazarı Doç. Dr. Michelle Miller uyku yetmezliği çekenler üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda az uyuyan bireylerin dolaşım sistemlerinde kardiyovasküler risk oluşturacak bazı bulgulara ulaştıklarını belirtti. Beş saatten az uyuyan bireylerin "kardiyovasküler hastalıklardan ölme risklerini artırdıklarını" belirten Miller elde edilen bulguların uyku saati 8'e ulaşanlarda tehlikeli seviyenin altına indiği bilgisini verdi.

Çalışmalarının kadın ve erkeklerde dolaşım sistemine ilişkin bulgular ile uyku süreçleri arasındaki bağlantıyı inceleyen ilk kapsamlı çalışma olması bakımından önem teşkil ettiğini belirten Miller araştırmanın 35-55 yaş arasında 4 bin 600 kadın ve erkek üzerinde yürütüldüğünü anlattı.

Miller araştırmada az uykunun iki cinsiyete de zarar vermekle birlikte kadınları daha fazla etkilediği sonucuna vardıklarını bildirdi.

IL-6 ve CRP seviyelerinin kadın deneklerde erkeklere oranla "daha sinyal verici düzeyde" seyrettiğini ifade eden Miller bu alanda yeni araştırmalara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Yetersiz uyku kadar aşırı uyumanın da insan sağlığı için risk oluşturacağına dikkati çeken Miller günde 8 saat uykuyu tavsiye ettiklerini belirtti.