Menopoz deliliğe yol açar" "Geç menopoza girenler uzun yaşarlar"... Bunlar kadınlar arasında menopoz hakkındaki yanlış bilgilerden sadece birkaçı. Kadının hayatında bir dönüm noktası olsa da menopoz her kadının yumurtlama fonksiyonunun sona ermesiyle birlikte yaşadığı doğal bir süreç. Menopozun yarattığı etkilerin kadınlar tarafından yeterince ciddiye alınmaması ve doktora başvurulmaması ise bu sürecin daha zorlu geçmesine neden oluyor.

Anadolu Sağlık Merkez (ASM) Ataşehir Tıp Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mete Bostancı menopoz hakkındaki yanlış bilgilere doğru yanıtlar verdi.

Menopoz belirli bir yaşta aniden ortaya çıkar
YANLIŞ. Menopoz adetlerin kalıcı olarak kesilmesinden yaklaşık 1-5 yıl önce başlayan bir süreçtir. Önmenopoz (premenopoz ) olarak adlandırılan bu süreçte adetler devam eder ancak hormonal dalgalanmalar nedeni ile değişik derecelerde sıkıntılar yaşanır.

Annesi zor bir menopoz dönemi geçiren kadınlar da menopozu zor geçirir.

Her kadın annesi ile benzer yaşta menopoz yaşar.


YANLIŞ. Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ancak her kadın annesi ile benzer yaş ve koşullarda menopoz yaşar demek doğru değildir. Sigara beslenme yaşam tarzı gibi etkenler de menopoza girme yaşını etkilemektedir.

Geç menopoza girenler uzun yaşarlar.
YANLIŞ. Daha uzun süre yüksek östrojen etkisinde kalmak genç görünmeyi sağlayabilir ama uzun yaşamayı değil ayrıca uzun süreli östrojen etkisi rahim ve meme kanseri gibi hastalıkların riskini de beraberinde getirir.
Rahim alındığında menopoza girilir.
YANLIŞ. Menopoz yumurtalıkların hormonal faaliyeti ile ilgilidir. Rahim ameliyatı sırasında ek bir neden olmadıkça yumurtalıklar bırakıldığından hormonal faaliyet doğal seyrini sürdürecek ve menopoz durumu ortaya çıkmayacaktırSpiral doğum kontrol hapı tüplerin bağlanması ve bunun gibi gebelik önleyici yöntemler erken menopoza yol açar.

YANLIŞ. Bu yöntemlerin hiç birinin yumurtalıkların hormonal faaliyeti üzerine olumsuz etkisi yoktur dolayısı ile menopoza yol açmazlar.

Menopoz kilo alınmasına yol açar.
YANLIŞ. Ergenlik dönemini takip eden her 10 yılda kalori ihtiyacı % 2 – 8 azalır yaş ile birlikte yağ – kas oranı bozulur ve yağlanma artar. Bu olanların menopozla ilgisi yoktur. Menopozda kilo almanın asıl nedeni kadının karamsarlık ile kendini hareketsizliğe itmesi gereğinden fazla kalorisi yüksek gıdalara yönelmesi ve yaşa bağlı gelişen insülin direnci artışıdır.

Menopozda hormon tedavisi alanlar güneşlenmemelidir.
YANLIŞ. Güneşe bağlı cilt lekelenmeleri kırışıklıklar ve benzeri problemler yaşa bağlı olarak gelişmektedir. Menopoza girme yaşını düşündüğümüzde sorunun hormon tedavisinden değil yaştan kaynaklandığı görülecektir

Menopoz deliliğe yol açar.YANLIŞ. Menopozla birlikte endorfin salgısı bir miktar azalır. Yıllardır yaşamın doğal bir parçası olarak devam eden adetin kaybı ve doğurganlığın sona ermesi fikri kadınlarda doğal olarak sinirlilik yorgunluk depresyon aşırı hassasiyet uykusuzluk gibi sorunlara yol açar. Ancak bunlar adaptasyonu takiben kısa sürede atlatılacak geçici sıkıntılardır

Menopozla birlikte cinsel yaşam sona erer.
YANLIŞ. Menopoz dönemi kadınlarda yapılan bir çalışma kadınların % 79’unun böyle bir sorunu olmadığını göstermiştir. Hamile kalma korkusunun yarattığı stresin kalkması özgür bir dönemin başlangıcı olabilir. İlk başlarda vaginal kuruluk nedeni ile sıkıntı yaşanabilir ancak tedavisi çok basittir.

Menopoz tedavi gerektirmeyen doğal bir süreçtir.
YANLIŞ. Menopoz döneminde kadınların % 25’i hiçbir şikayet yaşamaz. Diğer kadınlara göre daha kaliteli bir yaşam sürerler. Bu grup kadınların; ateş basması sıkıntı uykusuzluk depresyon aşırı hassasiyet gibi yaşam kalitesini bozan hayatı çekilmez kılabilen şikayetleri yaşamadıklarından şok şanslı oldukları düşünülebilir. Ancak menopozun fark ettirmeden yaptığı asıl tahribat olan koroner kalp hastalıkları ile kemik mineral kaybı gibi sorunlar bu gurupta da aynı oranda görülecek ama tedavilerinde geç kalınmış olacaktır