Tıp dünyası ev hanımlarını sevindirecek bir tespiti konuşuyor; Ev işleri yapmanın kadınlarda yumurtalık kanseri riskini azaltabileceğini...

Avustralyalı ve Çinli bilim adamlarının bu haftaki Uluslararası Kanser dergisinde yayımlanan araştırmalarının sonucuna göre toz almak ve elektrik makinesiyle evi süpürmek yumurtalık kanserinin önlenmesine yardımcı olabiliyor.

Avustralya'daki Curtin Üniversitesi'nden araştırma grubunun başkanı Colin Binns 2 yıl boyunca 900 Çinli kadın üzerinde yapılan çalışmaları sonucunda artan fiziksel faaliyetin yumurtalık kanseri riskini azalttığını gösterdiğini bildirdi.

Binns ancak günde 3-4 saatlik ev işinin tam anlamıyla bir egzersiz olacağını ve yumurtalık kanserinden korunmayı artıracağını belirtti.

Bu araştırmanın egzersizin yumurtalık ve rahim kanserinin oluşmasının önlenmesine yardımcı olduğuna ilişkin önceki tartışmalı fikri desteklediğini kaydeden Binns ''Nedeni egzersiz yapmanın vücutta yağ oluşumunu engellemesi ya da bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olması olabilir'' dedi.