Ev kadınlarında sporcu hastalığı
Sporcu hastalığı olarak bilinen menüsküs yırtılmalarının oluşumunda ev kadınları ikinci sırada yer alıyor. Nedeni de diz üstü çalıştıktan sonra aniden kalkmaları...


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Balı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır düz olan eklem yüzeylerinin derinliğini artıran bunların yüzeylere uyumunu sağlayan menüsküsün hilal şeklinde kıkırdaktan bir doku olduğunu söyledi. Menüsküsün vücuda binen yükün bacaklara aktarılmasını sağladığını belirten Baktır "Menüsküs daha çok bacak sabitken vücudun diz eklemi üzerinde dönmesiyle zedelenip yırtılabilir" dedi.

ANİDEN AYAĞA KALKMAYIN!
Prof. Baktır kadınlara şu uyarılarda bulundu: "Sporcular bu tür zedelenmelere daha çok maruz kaldıkları için hastalığın görülme sıklığı açısından ilk sırada yer alır. Menüsküs yırtığı oluşumunda ikinci sırayı ev kadınları alıyor. Uzun süre diz üstü çalıştıktan sonra kalkmaya çalışmak menüsküs yırtılmalarına neden olabilir. Ev kadınları eğer uzun süre diz üstü halı silme gibi iş yapmışlarsa aniden ayağa kalkmaktan kaçınmalıdır.