Miyom rahim duvarındaki düz kaslarda meydana gelen iyi huylu bir hastalıktır. Tümör olarak da adlandırılabilir. Yavaş yavaş büyür ve belirtileri göze çarpmaz. Kendini farkettirmez. %25 oranında belirtileri göze çarpar ve tıbbi tedavi gerektirir.

Tek bir nodül ya da topluca büyüyebilirler. 1 mm ile 20 cm arasında boyutları değişir. Kanser değildir bir çeşit tümördür. Nedeni henüz keşfedilmemiştir. Kadınlarda üreme döneminde gelişir. Yüksek doz ös****** içeren doğum kontrol hapları gibi ilaçların etkisi ile büyürler.

Ancak bu etki günümüzde kullanılan düşük doz doğum kontrol haplarıyla gelişmez. Vücut ös****** üretimine başladığında miyomlar gelişebilir. Hamilelik sırasında vücut ekstra ös****** ürettiği için bu dönemde miyomların büyüme riski yüksektir.Menopoz döneminde küçülür ve kaybolurlar. MR ultrason ve rahim lif tedavileri uygulanmaktadır. Myomların iyi yanı hemen her zaman iyi huylu olması ve kansere dönme olasılığının ihmal edilebilecek kadar düşük olmasıdır.

Bazı kadınlarda hiç görülmez iken bazı kadınlarda sürekli yeni myomların çıkma nedeni de belirsizdir. Henüz ös******in fazlaca salgılanmadığı ergenlik öncesinde görülmezler.

Bazı türleri şunlardır:

Rahim içini döşeyen tabakanın altına yerleşenler kas tabakasının içinde yer alanlar dışa doğru büyüyenler saplı miyomlar bağların arasında gelişenler parazitik miyomlar..