Dünya'da yaklaşık her 10 kişiden 1'inde şu anda varolan sinsi ve yaygın HPV'ye karşı nasıl korunacağınızı biliyor musunuz? Aşılanma kampanyasına siz de katılın HPV'ye karşı önleminizi alın!Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) dünya'da yaklaşık her 10 kişiden 1'inde şu anda varolan HPV'ye karşı bir bilinçlendirme kampanyası başlattı.

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin yanı sıra vajina vulva kanseri gibi diğer birçok kansere ve genital siğillere neden olan HPV virüsü ile ilgili gençleri bilinçlendirmenin amaçlandığı kampanyaya Kavak Yelleri dizisinin sevilen oyuncuları Pelin Karahan ve İbrahim Kendirci de destek verdi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] adresi üzerinden yürütülen HPV Bilinçlendirme Kampanyası için kamera karşısına geçen ünlü oyuncular "Siz de HPV'ye karşı korunun yarın geç olmadan doktorunuza başvurun" sloganı ile gençlerin dikkatini çekmeyi amaçlıyorlar.

TJOD Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil HPV'nin tüm dünyada en fazla kadın ölümlerine yol açan ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanserine de neden olduğunu belirtti.


TÜRKİYE'DE HER GÜN 2 KADIN BU SEBEPTEN ÖLÜYOR!

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yaklaşık 2 milyon kadında rahim ağzı kanseri bulunuyor. Ve tüm dünyada her gün 650 kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Türkiye'de ise bu hastalıktan her gün 2 kadının hayatını kaybediyor.

HPV BELİRTİ GÖSTERMEYEN BİR VİRÜSTÜR!

Bu virüs ile ilgili gençleri bilgilendirmenin önemini vurgulayan İtil "HPV belirti göstermeyen ve tehlikeli bir virüstür. Bu sebeple hızla yayılabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur. HPV genital siğillere de neden olur siğillerin tedavisi mümkün ama çok sancılı bir süreçtir. Tedavi edilse bile yüzde 60'lara varan sıklıkla kendini tekrarlayabiliyor ve ciddi psikolojik baskı yaratıyor" diye konuştu.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

AŞIYI SİGORTA GİBİ DÜŞÜNÜN 3 DEFA OLUYORSUNUZ VE HPV'NIN OLUMSUZ SONUÇLARINDAN BÜYÜK ORANDA KORUNUYORSUNUZ...

HPV sokaktaki tüm kadınların başına gelebilecek bir sorun. HPV'nin bulaşması için cinsel ilişkinin gerek değil deri teması yeterli.

Sokaktaki her 10 kadından 1'inde şu anda HPV var ve 50 yaşına kadar 10 kadından 8'i HPV ile en az bir kere karşılaşıyor.

HPV'den korunmak için geliştirilen HPV aşısı ile önemli oranda koruma sağlanabildiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. İtil "Bu kadar ciddi bir hastalığı önlemeye yardımcı olan etkili ve basit bir yöntem var. HPV'ye karşı aşılanarak rahim ağzı kanserine vajina/vulva kanserine ve geniltal siğillere karşı korunmak mümkün. Kadınların smear (simir) testi yaptırmalarının sebebi HPV'nin yol açtığı hastalıkları saptayabilmek. Aşı ise daha bu hastalıklar oluşmadan büyük oranda koruyor." dedi.


Daha kapsamlı bilgi için...

Bu riski taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için...


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

"BEN DE AŞILANDIM"

Pelin Karahan: "Bu virüs o kadar yaygın ki sokakta yürüyen her 10 kadından 1'inde şu anda var. Ben düzenli olarak doktor kontrolüne gidiyorum ve tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene olması gerektiğini biliyorum. Muayene sırasında yapılan smear testi HPV'nin erken dönemde yakalanmasını ve tedavi edilmesini sağlıyor.

HPV'den korunmak için bir aşı var. Bu aşı rahim ağzı kanseri aşısı olarak bilinse de aslında HPV'nin birçok olumsuz sonucundan özellikle kadınların hayatını kabusa çeviren genital siğillerden koruyor. Dünya üzerinde milyonlarca kadın bu aşıları oldu. Türkiye'deki genç kızları ve kadınları da bu konuda bilinçlendirmeli ve doktorlarına başvurup önlem almalarını sağlamalıyız".


"HPV ERKEKLERİ DE ETKİLİYOR"

İbrahim Kendirci: "HPV yalnızca kadınlar için bir tehdit unsuru olarak görülüyor ancak bu virüs erkeklerde de görülebiliyor. Erkeklerin bazı bölgelerinde oluşan siğillerin yanı sıra penis kanserine de neden olması geçekten çok korkutucu. Bu kadar bulaşıcı ve tehlikeli bir virüse karşı bir aşı olduğunun tüm kadın ve erkekler tarafından bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizi dinleyenler HPV'den korunmak için doktoruna danışmalı".

Alıntıdır!