Evliliğinizin en güzel günlerini yaşadığınız balayınızda sık sık tuvalete mi gidiyorsunuz? Yaptığınız idrar esnasında yanma ve ağrı mı hissediyorsunuz? O zaman “balayı sistiti”ne yakalanmış olabilirsiniz.

Kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülen sistit; idrarın toplandığı torba olan mesanenin iltihaplanması anlamına geliyor. Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Serhat Partalcı genellikle ilk ilişkinin yaşandığı balayı döneminde yaşanan bu soruna dikkat çekerek sistit hakkında şu bilgileri veriyor...

Kadınların hemen hemen tümü hayatları boyunca bir kez bu rahatsızlığa yakalanır. Ağır ilerlemiş vakalarda ise mikrobun kana karışması sonucu oluşan "sepsis" ölüme bile sebep olablir.

Genellikle ilk ilişkinin yaşandığı dönemde sistite daha sık rastlanır. Bu sorun ilk olarak tahrişten kaynaklanır. Bu alanda doğal olarak bulunan bakterilerin ilişki esnasındaki sürtünmeye bağlı olarak üretra kanalı içerisine itilmesinden oluşur.

Dost olan bakterilerinize ihtiyacınız var
Aşırı temizlik kaygısı ile genital bölgenin ve içinin sabunlarla yıkanması; deodorant parfüm türü alkollü maddelerin aşırı kullanılması dost bakterileri öldürür ve bunun sonucunda vajinit ve sistit vakaları daha kolay oluşur.

Bir diğer önemli sebep de havuz suyunda bulunan yüksek orandaki klordur. Kadınların ozon ile temizliği yapılan havuzları tercih etmesi önemlidir.

Sistitin tanı ve tedavisi
Sistit tanısı idrar tahliline göre yapılır. Antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği tedavi olarak tavsiye edilir.

Bu hastalıktan korunmanın en kolay ve en ucuz yöntemi günde ortalama 15 - 2 litre su içmektir.