Adet düzensizliği adet gecikmesiyle karıştırılıyor

Her yaştaki kadında görülebilen adet düzensizliği sorununun adet gecikmesi ile karıştırıldığı belirtildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Serhat İbrahim Erzurum adet düzensizliğinin kadının belirli bir düzen içinde adet görmemesini ifade ettiğini adet gecikmesinin ise adet döngüsündeki kısa süreli gecikmeleri anlattığını söyledi.

Bir adet kanamasının başladığı ilk günden diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen sürenin adet döngüsü olarak adlandırıldığını belirten Dr. Serhat Erzurum şu bilgileri verdi:

''Bu sürenin 21-35 gün arasında olması normal kabul ediliyor. Kadınların büyük bir kısmında adet süresi 28 gün. Adetlerin 21 günden daha kısa aralıklarla tekrarlamasına sık adet görme iki adet arasındaki süre 35 günü geçerse buna da seyrek adet görme deniliyor. Adetler sırasında aşırı kanamaların olması adet görme süresinin uzaması az kanamalı veya kısa süreli adet görme ara kanamalar da adet düzensizliklerindendir.''

Üreme çağının sonlarına yaklaşmış olan menopoz öncesi kadınlarda da gecikme ya da erken görme şeklinde düzensizlikler daha sık görüldüğüne işaret eden Erzurum ''Bu dönemler dışında adet gecikmesi görüldüğünde öncelikle gebelik ihtimali gözden geçiriliyor. Kadının gebe olup olmadığının belirlenmesinin ardından adet gecikmesi yapabilecek diğer durumlar araştırılıyor. Ancak bir kadında adet kanamasının senede bir kez gecikerek olması ileri inceleme gerektiren bir durum olarak kabul edilmiyor.'' diye konuştu.

Adet döngüsünün vücutta bulunan işlevleri birbirinden farklı hormon salgılayan birçok salgı bezinin uyum içinde çalışması sonucu oluştuğunu belirten Erzurum bu iç salgı bezlerindeki herhangi bir düzensizliğin kendisini adet gecikmesi olarak gösterebildiğini söyledi.

Dr. Serhat Erzurum adet gecikmesine neden olabilecek diğer etkenleri şöyle sıraladı: ''Mevsim değişiklikleri hormon değişiklikleri hormon hastalıkları üreme organları ile ilgili hastalıklar stres gibi yaşam koşulları ağır egzersiz aşırı kilo alıp verme."