İngiliz kadın doğum uzmanlarının menopozu geciktirecek bir ilaç üzerinde çalıştığı açıklandı. İngiliz bilim adamlarının bu buluşunun özellikle kadınların daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olabilmelerine olanak tanıyacağı belirtiliyor.

İngiltere’de düzenlenen bir konferansta buluşu duyuran Prof. Robert Winston araştırmacıların kadınların yumurtalarının yaşam sürelerini uzatan ve bir hap ya da enjeksiyon şeklinde uygulanabilecek bir protein bulduklarını belirtti.

Bu buluşun yaşamlarının ileri dönemlerindeki çocuksuz kadınlar için yeni bir umut olduğunu söyleyen Prof. Winston yumurtaların yaşamlarını uzatan bu protein sayesinde kadınların daha sağlıklı olacaklarını ve menopozun da risk almaksızın gecikeceğini kaydetti.

Londra Kadın Doğum Merkezinin yöneticisi David Hodgson da bu ilacın kadınların yaşamında büyük bir etkisi olacağını belirtirken şimdilik bu ilacın deneme aşamasında olduğunu güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için daha zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Modern toplumlarda kadınların profesyonel yaşamları ve kariyerleri uğruna çocuk sahibi olmayı sürekli ileriki yaşlarına ertelediklerini ancak biyolojik saatlerinin bunun tersine işlediğini belirten kadın doğum uzmanları 16 yaşında 400 bin yumurtası bulunan kadınların 46 yaşında bir tanesine bile sahip olamadıklarını kadınların her saat ortalama iki yumurta kaybettiklerine işaret ettiler.

Hap vücuda yapıştırılan yakı veya enjeksiyon şeklinde piyasaya sürülmesi planlanan yeni ilacın test aşamasının uzun bir süre devam etmesi bekleniyor