Zevkle gelen dertler!


Cinsel yolla bulaşan hastalıklar dünyanın her yeri için büyük bir sorun olurken sağlığı da ciddi anlamda tehdit ediyor. Sorunun gerçek boyutları birçok ülkede tam olarak bilinmemektedir fakat her yıl dünyada 250 milyondan fazla kişinin cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir ve cinsel yolla bulaşan hastalığı olanların HIV (AIDS virüsü) ile enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Bu grup hastalığın tıbbi önemi yanında gerek sosyal gerekse ekonomik olumsuz etkileri de gözlenmektedir.

Nasıl belirti verirler?
HIV (AIDS virüsü) Hepatit B virüsü ve frengi mikrobu kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklardır.

Bulaşmada kontrolsüz kan nakli steril (mikroplardan arındırılmış) olmayan şırınga ve iğneler kesici ve delici aletler de rol oynar. Damar içi uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları şırınga ve iğneler ile bu hastalıkların bulaşma riski vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bazen belirti yoktur veya kişiyi rahatsız etmeyecek kadar hafif belirtileri olabilir. Özellikle kadınlarda bazen hiç belirti görülmez. Ancak tedavi edilmediği sürece belirtisiz enfeksiyonu olanlar bilmeden hastalığı başkalarına bulaştırabilirler.

Cinsel temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için geçen süre hastalıktan hastalığa farklıdır. Bu süre günler (Bel Soğukluğu) haftalar (Klamidyoz Hepatit B) aylar (frengi) ya da yıllar (AIDS) olabilir.

Sık rastlanan durumlar
Cinsel organlardan akıntı veya cerahat gelmesi: Kadınlarda vaginada bazen normalde bulunan akıntı fazlalaşır. Akıntı su gibi süt gibi sarı veya yeşil renkte olabilir. Bazen fena kokuludur.

Cinsel ilişki sonrası kanama.
İdrar yaparken yanma sızı sık sık az miktarda idrara çıkma.

Cinsel organ ve cevresinde kaşıntı.

Erkek cinsel organı veya vajinada kabarcık yara siğil ve kızartı.

Kasık lenf bezlerinde şişlik.