İktidarsızlığın Baş Sorumlusu Nedir?

ABD’de yapılan araştırmada cinsel iktidarsızlığın baş sorumlusunun fiziksel hareketsizlik olduğu bunun yanı sıra yaş ve kalp-damar rahatsızlıkları ile diyabetin riski artırdığı tespit edildi.

Maryland eyaletinin başkenti Baltimore’daki Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nden hekimlerin araştırmasına katılan erkeklerin hiçbir yoğun bir fiziksel faaliyette bulunmadıkları belirlendi.

American Journal of Medicine dergisinin bugünkü sayısında yayımlanan araştırmaya göre ayrıca iktidarsız deneklerin yaklaşık yarısının diyabet hastası oldukları ve yüzde 90’ının en azından bir kalp-damar rahatsızlığı belirtisi gösterdikleri tespit edildi. Diyabetin yanı sıra yüksek tansiyon yüksek kolesterol ve sigaranın da iktidarsızlık faktörlerinden birisi olduğuna dikkat çekildi.

2 bin 126 erkeğin sağlık verilerinin değerlendirildiği araştırmanın başındabulunan Dr Elizabeth Selvin hekimlerin orta ve ileri yaştaki özellikle diyabet ve yüksek tansiyonu bulunan iktidarsızlık hastalarının sorunları karşısında çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Dr Selvin cinsel iktidarsızlık sorununu çözmenin erkekler için çok güçlü bir motivasyon olabileceğini ve hekimler tarafından hastalarının diyabet ve kalp-damar rahatsızları risklerini de azaltacak şekilde daha sağlıklı bir beslenme ve yaşam sürmeye teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi. ABD’de 18 milyondan fazla erkek değişik derecelerde iktidarsızlık sorunuyla karşı karşıya. Ülkede 20 yaşındaki iktidarsızların oranı ise yüzde 18.