İlk Gece Fiyaskosu

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Cem Keçe erkeklerin korkulu rüyası “balayı empotansı yani ilk gece fiyaskosu” hakkında yeni bir basın açıklaması yaptı. İlk gece fiyaskosunun nedenleri üzerine ilginç açıklamalar yapan CİSED’in verdiği bilgiler şöyle:

Erkekler özellikle ilk cinsel ilişkilerini gerdek gecesi yaşayacaklarsa tıpkı kızların yaşadığı gibi bir başarılı olup olmama kaygısı taşıyabilirler. Bu kaygı “ya penisim kalkmazsa” “ya vajinaya girmeden penisim inerse” veya “ya erken boşalırsam ve eşimi tatmin edemezsem” şeklinde değişik şekillerde karşımıza çıkabilir ve o güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan bir erkeğin ilk kez gerdek gecesinde sertleşme zorluğu yaşamasına neden olabilir. Biz bu duruma “balayı empotansı” yani “ilk gece fiyaskosu” adını veriyoruz.

İktidarsızlık ve Balayı Empotansı Farkı


Balayı empotansı “erektil disfonksiyon” adını verdiğimiz ve halk arasında “iktidarsızlık” olarak bilinen sertleşme bozukluğundan farklı bir durumdur. Bu iki sorunu birbirinden ayıran en önemli şey balayı empotansının sadece psikolojik faktörlere dayanmasıdır. Balayı empotansının bir kez yaşanması bile sonraki cinsel ilişkilerin stresli bir hale gelmesine neden olabilir.

Gerdek gecesinde kendisinden beklenenleri yerine getiremediği duygusuna kapılan bir erkek eşinin ya da bu durumundan haberdar olan yakın çevresinin olumsuz tutumlarının da etkisiyle cinsel öz güvenini yitirebilir. Yitirilen öz güven her başarısız denemede biraz daha pekişir ve kısa sürede negatif bir kısır döngü ortaya çıkar.

Bu kısır döngü erkeğin aylar boyu sertleşme sağlayamamasına sebep olabilir. Erkeklerin yaşadığı ilk gece korkusunda kadınların da rolü bulunmaktadır. Kadının ilk gece hakkındaki kanama korkusu ağrı ve acı korkusu gibi abartılı ve yanlış düşünceleri erkekte bu korkuların oluşmasına yol açabilir. Bazı kadınların eşlerinden aşırı performans beklediklerini farkında olmadan da olsa belli etmeleri de olumsuz bir faktördür.

Ereksiyon istek ve uyarılmanın ardından oluştuğundan bu dönemde oluşacak herhangi bir negatif durum kişide dikkat dağınıklığı ve sertleşme kaybına yol açabilir. Daha sonraki denemelerde ise kişi “ereksiyonum oluşacak mı?” beklentisi içinde ilişkiyi tekrar denediğinde istekli olmasına ve ön sevişmede sertleşme olmasına rağmen sertliğinin aniden kaybolduğunu görebilir. Psikolojik faktörler böylelikle kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve erkek bir süre sonra ön sevişmeden kaçar hale gelebilir.