adet düzensizliği adet düzensizliği nasıl geçer adet düzensizliği neden olur adet düzensizliği nedenleri adet düzensizliği nelere yol açar adet düzensizliği tedavisi adet düzensizliğine çözüm adet düzensizliğinin sebepleri adet düzensizliğinin tedavisi adet düzensizlikleri
Ergenlik döneminide başlayan ve ileri ki yaşlara kadar devam eden her kadının kaçınılmaz bir durumudur adet görme. Düzenli adet gören bir kadın 28 günde bir bu durumla karşılaşır. Ama bazı kadınlar için bu böyle olmayabilir. Adetiniz ya çok erken yada çok geç oluyorsa adet düzensizliğiniz var demektir.Adet düzensizliği; Normal adet kanamasının dışında (erken yada geç) olması sancılı pıhtılı ve uzun sürmesidir. Bu düzensizliğin iki nedeni vardır;

1. Organik kökenli adet düzensizlikleri
2. Disfonksiyonel uterin kanamalarOrganik kökenli adet düzensizlikleri; Rahimde ur (miyom) kist polip ve tümor gibi problemlerden kaynaklanan düzensizliklerdir. Üreme organlarıyla ilgili olan bu problemler yaklaşık %25 sıklıkla görülür.

Disfonksiyonel uterin kanamalar; Hormonal problemlerin başrolde olduğu bir düzensizliktir. Yaklaşık olarak %75 sıklıkla görülür ve yapısal bir problem değildir.

Adet Düzensizliğinin Diğer Nedenleri

Cinsel organlardaki travmalar miyomlar rahim iç zarında meydana gelen kanser rahim ağzı iltihaplanmaları doğum kontrol hapı kullanımı spiral kullanımı doğum kontrol iğneleri cilt altı korunma implantları tüm bu düzensizliklerin sebepleri arasında gösterilebilir. Adet düzensizliğinde kişinin yaşıda önemlidir. 40 yaş altı kanamaların sebebi hormonal nedenlere bağlı iken 40 yaş üstleri için hormon dışı nedenlere bağlıdır.