adet bozukluğu adet bozukluğu sebepleri adet bozuklukları adet gecikmesi adet gecikmesi kaç gün olur adet gecikmesi nedenleri adet gecikmesinin nedenleri adet gecikmesinin sebepleri fazla kanama neden adet gecikir neden adet gecikmesi olur neden adet göremiyorum neden adet görmüyorum neden adet olmadım neden adet olmuyorum neden adet olunmaz neden adet oluruz neden adet sancısı olurYeni ergenliğe girmiş bayanlarda ve hamilelik öncesi ve sonrası adetlerde sıkça adet bozuklukları görülmektedir. Adet bozuklukları ve adet kanamalarıyla alakalı tüm bilgileri uzmanlar açıkladılar.


ADET BOZUKLUKLARI

Ortalama olarak kadınlar her dört haftada bir adet görürler ve kanama 3-5 gün sürer. Ancak her kadın bu ortalamaya girmez. Bazı kadınlarda kanama 3 haftada bir ve bazı kadınlarda da 35 günde bir meydana gelir. Bunlar da normaldir.Adet kanaması nedir ?

kadın rahmi her ay sanki gebe kalacakmış gibi hazırlığa girişir. Rahimin içi bir yavrunun büyümesini sağlayacak biçimde kan ve dokularla astarlanır. Ancak gebelik meydana gelmez ise rahim artık bir işe yaramayacak olan bu astarı dışarı atar. Adet kanaması işte bu dışarı atim olayıdır.

Adet kanaması her zaman sancılı mı olur ?

Adet kanaması sırasında bir miktar sancı ve kramp normal olabilir ancak aşırı sancı normal değildir. Yataktan çıkamayacak okula veya işe gidemeyecek kadar sancınız varsa doktora gidin. Sancılı ve ağır kanamalı adet gören cinsel ilişki sırasında veya büyük aptes yaparken sancılanan kadınlarda çok yaygın bir hastalık olan endometriosis olabilir. Bu; rahim zari veya adet kanından gelen parçaların karin boşluğuna kaçarak başka organlar üzerinde bulunmasıdır. hastalık genç kızlarda veya her yaştaki bayanlarda görülebilir. Bu hastalık ayrıca kısırlığın da yaygın bir nedenidir.