Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Myomektomi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Myomektomi

  Rahimde gelişen selim huylu urların alınma işlemine Myomektomi denilmektedir. Myomektomi işlemi sırasında urlar alınırken rahim tüpler ve overlerin anatomik durumları korunmaya çalışılır.

  Daha çok da doğum yapmamış kadınlarda tüpler ile urların olduğu yerler arasında bağlantıya çok dikkat edilir ve yumurta hücrelerinin geçişlerinin korunması gerekir.

  Myom kütleleri rahim duvarında gelişirler bu sebeple regl kanamasının olağandan fazla görülmesine sebep olurlar. Gebelik dönemlerinde nadiren de olsa ağrıya neden olabilir. Bir sebeple oluşmazlar ve kanserleşme ihtimali de çok düşüktür.

  Myomlar genel anestezi altında bir ya da iki saat sürebilecek operasyon ile alınır. Yalnız ameliyat süresi myomların sayısı ve büyüklüğüne göre değişebilir.

  Operasyon sırasında idrar torbasına takılan sonda ile idrar çıkışı gözlenir. Operasyon sonrasında kanama ihtimalinden şüphe duyulduğunda karın boşluğuna konulan dren ile kanamalar boşaltılır. Genel olarak dren bir ya da iki gün sonra çıkarılır.

  Şayet kanama durdurulamazsa rahim alınmak zorunda kalınır. bu anlamda ameliyat öncesinde sitolojik inceleme ihmal edilmemeli. Çıkarılan myomların da patolojik inceleme yapılması gereklidir. Ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre hastanede kalış süresi üç ya da yedi gün olarak değişebilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Myomektomi rahimdeki selim huylu urların alınmasıdır.Urların alınması sırasında rahimtüpler overler mümkün olduğunca anatomik durumları korunmaya çalışılmalıdır. Özellikle bebeği olmayan kadınlarda tüpler ile urların bulunduğu yer arasındaki ilişki iyi gözlenmeli ve yumurta hücresinin geçişi iyi korunmalıdır.


  Myomlar rahim duvarında oluşan kütlelerdir.Adet kanamasının şiddetli olmasına yol açabilirler.ve nadiren özellikle gebelikte ağrıya sebep olabilirler.Özel bir nedene bağlı olarak oluşmazlar kanserleşme olasılıkları oldukça düşüktür. Ameliyat genel anestezi altında yapılır.Genellikle 1-2 saat kadar sürer ama bu süre myomların sayı ve büyüklüğüne bağlıdır.

  Ameliyat sırasında mesaneye -idrar torbasına- sevamlı bir sonda takılarak idrar çıkışı gözlenir.Ameliyat sonunda eğer küçük kanamalarda şüphe duyulursa karın boşluğuna bir dren konularak kanamalar boşaltılır.Bu drenler 24-48 saat sonra çıkartılır.


  Eğer nadiren kanama durdurulamazsa rahim alınmak zorunda kalınır. Ameliyat öncesi mutlak ve mutlak sitolojik inceleme yapılmalıdır. Çıkan kütle de patolojik incelemeye tabi tutulmalıdır. Operasyon sonrası hastahanede kalma süresi 3-7 gün kadardır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş