Adolesan yaşta seksle tanışmak kişilik bozukluğu yapıyor!

17 ve öncesi yaşlarda seksle tanışan gençler o dönemde normal tavırlar sergilese de ileri yaşlarda saldırgan karşı cinse saygısız ve sevgisiz tavırlar içerisinde oluyor.


15 Kasım’da Washington’da yapılan yıllık “Society for Neuroscience” toplantısında yapılan en ilginç sunumlardan birini Ohio Üniversitesi bilim insanlarından Dr. ve Nelson yaptı. Yapılan açıklamaya göre 17 ve öncesi yaşlarda seksle tanışan gençler o dönemde normal tavırlar sergilese de ileri yaşlarda saldırgan karşı cinse saygısız ve sevgisiz tavırlar içerisinde oluyor. Bu ilişkinin sevgiyle ya da zorla olması ileride olabilecek psikolojide pek fark yaratmıyor. Her iki durumda da belli genler aktive oluyor ve etkilerini sonraki yaşamda gösteriyor. 40 günlük yavru hamster’lar üzerinde de gösterilen bu fenomen hücresel düzeyde bazı değişikliklere sebep oluyor. Bu değişiklikler şunlar:


  • Beyin hücrelerinde enflamasyon.


  • Büyüme ve gelişmede yavaşlama.


  • Beyindeki kompleks sinyallerin zayıflaması.


  • Aniden gelişen güçlü bir bağışık yanıttan kaynaklanan otoimmün hastalıklar.


  • Beyinde yüksek oranda pro-enflamasyon sitokini olan interlökin 1’in çok yüksek oranlara tırmanışı.

Bütün bu değişikliklerin yanı sıra tabii ki işin bir de psikolojik yanı var. Konuyu inceleyen nörolog ve moleküler biyoloji uzmanları araştırmanın bu yönünü ayrıca birlikte çalıştıkları psikologlarla kâğıda dökmeye başladıklarını açıkladılar. Öyle görünüyor ki aramızda “tabu” olarak isimlendirdiğimiz sadece “toplumsal değer” olarak düşündüğümüz bazı şeylerin arkasında bilimsel gerçekler de var