Alman Seksolog S eksi iki renge ayırıyor: Beyaz ve siyah. Beyaz sanıldığı gibi masumiyet değil cinselliğin kalıplara sokulmadan alabildiğine yaşanması anlamına geliyor. Seksologlar çağımızın cinsellik anlayışının bu yönde olduğuna dikkat çekiyor.

‘Beyaz seks’ olur da ‘siyah seks’ olmaz mı?. Bu da gerilmiş sinirler hayal kırıklığı bitmek tükenmek bilmeyen bir yalnızlık hissi anlamına geliyor. Üstelik gelecekte siyah seks daha sık görülecek.

İçten gelen bu dürtü çağımızda sürekli baskı altına alınıyor. Dolayısıyla insanlar sürekli kendini partnerine kanıtlamanın yani sürekli ‘performansını’ yakalamanın yollarını arıyorlar. Bu da strese isteksizliğe “Ya bu işi onun gibi beceremezsem?” gibi başarısızlık korkularına hatta performans düşüklüğüne yol açıyor. Seksologların söylediklerine göre çağımızda cinsellik sürekli bir ‘kalıba’ yerleştirilmeye çalışılıyor. Bu da çiftlerin yatakta içlerinden geldikleri gibi değil; kitapta yazdığı gibi ‘hesap kitap’ yaparak hareket etmelerine yol açıyor. Oysa bu işin usulü ‘doğal’ olmak. Uzmanlara göre en faydalı cinsellik; stresten baskıdan ve ‘kurallardan’ uzak olan cinsellik.

Bilim adamları her insanın farklı bir cinsellik anlayışı olduğunu söylüyor. Yani herkesin seksi kendine. Dolayısıyla sağlıklı bir seks yaşamı için ‘haftada en az üç kez’ ya da ‘yılda en az 104 kez’ gibi hesaplardan uzak durmak şart. Çünkü bu iş ‘haftada bir’e düştüğünde kimse kalpten gitmiyor...

“Cinsellik bir ihtiyaç”

‘beyaz seks’ sanılanın aksine saf temiz ya da masum bir seks anlamına gelmiyor. ‘Beyaz’ derken Sigusch burada aslında ‘beyazlamış’ rengi açılmış belli bir renge kalıba sokulmamış özgür seksten söz ediyor. Yani cinsellikleri ‘beyaz’ olan kişiler cinselliği belli kalıplara göre değil; istedikleri gibi yaşıyorlar. Sigusch’un söylediklerine göre burada ‘beyaz’ aslında ‘renksiz’ anlamına da geliyor. Ancak ‘renksiz’ derken monoton bir cinsel yaşamdan söz edilmiyor. Seksi ‘beyaz’ yaşayan insanlar cinsellikte çeşitliliğe çok önem veriyorlar. Sigusch’a göre bunlar kendine çok güvenen cinsel tercihini istediği gibi yapmış ne istediği konusunda kararlı insanlar. Ancak bu insanlar bir yandan duygusal ve sosyal açıdan partnerlerine bağlı kalmayı tercih ederken öte yandan cinsellik konusunda daha özgür ve bağımsız olmak da istiyorlar. Seksologlar çağımızın cinsellik anlayışının bu yönde olduğuna dikkat çekiyor.

‘Beyaz seks’ anlayışındaki çiftler birbirlerine yakınken aynı zamanda da aslında uzaklar. Yani insanlar birbirlerine ‘körü körüne’ bağlı değil. Bu anlayışta rahatlık ön planda; üreme ve çocuk bakma gibi ‘zahmetler’ ise geri planda. İnsan ilişkilerinin gittikçe daha bencil bir hal aldığını söyleyen Sigusch cinsel yaşamın da gittikçe daha bencilce yaşanmaya başlandığına dikkat çekiyor: “İnsanlar artık samimi olmayan yalancı duygularla vakit kaybetmek istemiyorlar. Hissettiklerini açıkça yaşamak istiyorlar. İnsanlar seksin aslında sadece bir ihtiyaç olduğunu fark ediyorlar. İşin içine çok fazla duygu katmamayı tercih ediyor pek çok çift...”

Pek çok insanın ‘anormal’ ya da ‘hastalıklı’ olarak anılmadığı cinsellik anlayışına da Sigusch ‘beyaz seks’ gözüyle bakıyor. Seksolog Sigusch’a göre eşcinsel insanların yaşadıkları cinsellik aslında ‘beyaz seks’e iyi bir örnek. Çünkü bu insanlar; kendine güvenen cinsellikte kalıplara karşı çıkan bunu kendi istedikleri gibi yaşayan insanlar...

“Cinsellik gittikçe siyahlaşacak”

Uzmanlara göre; insanların gittikçe seksi sadece bir ihtiyaç olarak görmeleri işin içine çok fazla duygu katmamaları ‘internette seks’ ya da ‘sanal seks’ gibi kavramları gündeme getirdi. SeksologLA rA göre bu da pek çok insanı seksten tamamen uzaklaştırırken pek çok insanın da seksi ‘sapkın’ yaşamasına yol açtı. Çağımızda artık çeşit çeşit cinsellik anlayışı hâkim.

Beyaz seks olur da ‘siyah seks’ olmaz mı? Sigusch’un tespitlerine göre var. Bu da gerilmiş sinirler hayal kırıklığı bitmek tükenmek bilmeyen bir yalnızlık hissi anlamına geliyor. Sigusch “Bence cinsellik önümüzdeki yıllarda gittikçe siyahlaşacak. Çünkü insanlar gittikçe bencilleşecekler. Yalnız yaşayan insan sayısı artacak ve onlar ‘Bu bizim yaşam tarzımız’ diyerek kendilerini kandıracaklar. Üremek gittikçe daha ‘matematiksel’ bir hale gelecek ve etrafta genleri düzeltilmiş çocuklar dolaşacak” diyor.

Seksologlara göre cinsel anlayış zamanla birlikte değişime uğruyor. Uzmanlar cinsellik de dahil olmak üzere pek çok şeyin ticarete dönüşebileceğini de vurguluyorlar. Alıp satılamayacak tek değerin ‘aşk’ olduğuna da dikkat çekiliyor. Ancak Seksolog Sigusch ‘aşkın’ da temelinde ‘sapkınlık’ duygularının var olduğuna değiniyor. Hatta ona göre aşkta hafif bir ‘sapkınlık’ olması gerekiyor. Aksi takdirde âşık olmak çok sıkıcı olur. Sigusch “Aslında çiftleri birbirlerine çeken ve onları birbirlerine bağlayan bu sapıklıklar” diyor.

Peki geleceğimizi nasıl görüyor Sigusch? Ona göre gelecek kuşak gizli bir sadakat aynı zamanda da bağımsızlık duygularıyla yaşayacak. Gerçek aşk ve sanal aşk arasında gidip gelecekler. Ünlü Seksolog Sigusch’a göre bu insanların hem gerçekçi hem de ‘renkli’ bir cinsel yaşamları olacak...