Cinsel yaşamda istekli olmak her zaman arzulu bir davranış olarak düşünülse de aşırı istek bazen beraberinde sorunları da getirebiliyor. Bu sorunlardan biri de dünyada yeni kabul edilen tanımlamalardan biri olan hiperseksüalite.

Hayatlarının büyük bir çoğunluğunu cinselliği düşünerek geçiren kişiler için ‘sapık’ ‘azgın’ gibi kaba kavramlar kullanılsa da aslında bunun incelenmesi gereken bir durum olduğu da gözden kaçmamalı. Bu kişiler günde en az üç saatini cinselliği düşünmeye ayırıyor ve bu uğurda ailelerini bile kaybedebiliyor. İşte aramızda yaşayan ve belki bugüne kadar davranışlarına anlam veremediğimiz bu kişilerin yaşadığı soruna hiperseksüalite deniliyor.


Erkek ve kadın için geçerli bir durum olarak kabul edilen hiperseksüalite aşırı cinsel istek anlamına geliyor. Uzun yıllar boyunca yaşanılan fakat ender olarak görüldüğü için kabul edilmeyen bu tanımlama son yıllarda su yüzüne çıktı. Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği Genel Sekreteri Psikiyatr Doç. Dr. Cem İncesu hiperseksüalite hakkında bilgi verdi.


Cinsel bağımlılık


Psikiyatr Doç. Dr. Cem İncesu “Son yıllardaki gelişmeler yani herkesin çok rahat özgürce sınırsız şekilde internet aracılığıyla ulaşabildiği siteler ***** materyalleri cinsellik konusunda yeni tanımlamaların ihtiyacını doğurdu. Psikiyatrik sınıflandırma sistemi güncellenen bir sistem ve yeniden sınıflandırılacak. Revize edilecek sistemde hiperseksüalite de taslak olarak yeni bir tanım olarak kabul edilecek. 18 yaş üstü erkek ve kadınlar için geçerli bir tanım olacak olan hiperseksüalite cinselliği bağımlılık düzeyinde yaşamak cinsellik yüzünden yaşamın diğer alanlarını ihmal etmek cinselliği azaltmak istese bile bunu yapamamak anlamına geliyor” diyor.