İsrailli araştırmacılar erkekler için ilk doğum kontrol hapını üretti. Ağız yoluyla alınan hap spermlerin rahme ulaşmadan pasif hale gelmesini sağlayacak. Üstelik bu hapı her gün değil üç ayda bir alınması yeterli. Bilim insanları hapın üç yıl içinde piyasada olabileceğini açıkladı.

The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre iğne formundan farklı olarak hap erkeğin testosteron hormonuyla kadının progesteron hormonunun bir birleşimini kullanmıyor. Buluşun arkasındaki
bilim insanları kadının hamile kalması için gereken spermdeki önemli bir proteini yok ettiklerini söylüyor. Böylece sperm yine rahme ulaşıyor ancak bu kez döllenme gerçekleşmiyor.

Hapın uzun süre etkili olmasının yanı sıra kadınların aldığı doğum kontrol hapları gibi yan etkisi de yok. Önceden geliştirilen ve deneyleri hâlâ süren erkek için doğum kontrol aşıları depresyon ve seks güdüsünde azalma gibi yan etkilere yol açmıştı. Hapın geliştirilmesine yardım eden İsrail Üniversitesi’nden Haim Breitbart da yeni hapta yan etki olmadığının altını çiziyor. Fareler üzerinde yapılan testler gelecek sene insanlar üzerinde de uygulanmaya başlayacak.