kadını artık “çok özel” sorunlarının çözümü için de uzmanların kapısını aşındırıyor.Genital estetik son yıllarda tıpta talep patlaması yaşanan bir alan. Pek çoğumuz bu kavramı ilk duyduğumuzda
dudak büktük alay ettik küçümsedik “Memlekette başka dert mi kalmadı?” diye düşündük…

Bize göre bu bir ihtiyaç değil lükstü “parasını nereye harcayacağını bilemeyen şımarıkların” ve “kapitalizmin yarattığı -yapay ama doğal kabul edilen- sınırsız talepleri ne olursa olsun karşılama açgözlülüğü içinde hareket eden uzmanların” işbirliğinin ürünüydü.

Ta ki bir gün “Bu işin aslı nedir?” diye merak edip araştırana “anlamaya çalışıncaya” kadar…

Vajinasının görüntüsünden utandığı için evlenmekten çekinen ya da kocasının yanında aydınlıkta soyunamayan bir
kadını sırf bu durumu değiştirmek için bir çare arıyor diye kim suçlayabilir ki?

Sözün özü; benim bu konudaki önyargım Op. Dr. Mustafa
Alihanoğlu ile konuştuktan sonra tamamen değişti. Aşağıdaki satırları okuduktan sonra siz de bir kez daha düşünün
derim; “Vajina estetiği ihtiyaç mı lüks mü?”

Uzun süredir genital estetik ameliyatları yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Alihanoğlu “Güzellik bir bütündür Vücudun görünen yerleri kadar yalnızca sizin veya partnerinizin gördüğü yerlerin güzelliği de önemlidir. Bu konuda bir rahatsızlığı olan bireyin bunu değiştirme özgürlüğü vardır ve garipsenmemelidir” diyor.

-Genital estetiğe olan talebin artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Günümüz kadını artık ne istediğini daha rahat ifade edebiliyor. Bunda ekonomik özgürlüğünü elde etmesinin yanı sıra eğitim seviyesinin yükselmesinin ve bilginin artık daha kolay paylaşılır hale gelmesinin de etkisi var.

İnsanlar artık genital bölgeleri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip. Sir ağda gibi işlemlerin bile artık daha profesyonel ellerde yapılması buralarda çalışan profesyonellerin normal ve anormal arasındaki farkı müşterilerine söylemeleri bu konuların daha rahat koınuşulur hale gelmesi artan talep için birer etken aslında.

-Bu estetik ameliyatları daha çok kimler talep ediyor?
Her kesimden her yaş grubundan talep var. Evlenmemiş genç bayanlar evli normal doğum yapmış fiziksel güzelliğine önem veren bayanlar… Kişinin bakire olup olmaması fark etmiyor. Örneğin evlenmeden önce “Vajinamın görüntüsünden hoşlanmıyorum” diye gelenler var.

-Talep daha çok hangi eğitim düzeyinden geliyor?
Özellikle yüksek tahsil seviyesindeki bayanlar talep ediyor. Ayrıca yurt dışından gelen hasta sayısı da çok fazla.

Çünkü genital estetik yurtdışında çok pahalı bir operasyon. Yurtdışında maliyeti 2200 Euro civarında. Ülkemizde
ise 2000 YTL gibi toplam bir maliyet çıkıyor.

-Başvuran kadınların genellikle ne gibi şikayetleri oluyor?
En çok genital dudak şekil bozukluğu dudaklarda sarkma ve renk değişikliği şikayetiyle geliyorlar.

Genital bölgedeki dudakları için “Yarasa kanadı fil kulağı gibi. Görüntüsü beni çok rahatsız ediyor” diye tarif

eden var. Bu kadınların çoğu sır bu nedenden eşleri ile ışık altında cinsel ilişki yaşamak istemiyorlar. String giyemiyor örneğin. İstedikleri bu kusurların düzeltilmesi gönüllerince iç çamaşırı seçebilmek yazın rahatlıkla plajda herkes gibi bikini veya mayo ile dolaşabilmek…

“63 YAŞINDA HASTAM OLDU”

-Bu kadınlar neden istedikleri model iç çamaşırı seçemiyorlar?
Sorunu kafanızda tam olarak canlandıramadığınız için bu soruyu soruyorsunuz. Bu tür şikayetler dışarıdan da çok belli olur ve kişiyi rahatsız eder.

-Sarkmaları gideren operasyon nasıl yapılıyor?
Operasyon lokal veya genel anestezi altında yapılıyor ve 15 dakika gibi kısa bir sürede bitiyor. Ameliyat ortamında steril ve hijyenik şartlarda gerçekleştirdiğimiz bu operasyonla vajinaya yeni ve güzel bir görünüm kazandırıyoruz.

-Operasyon sonrasında tampon pansuman gibi işlemler yapılıyor mu?
Dışarıdan gözle görülebilir bir cerrahi dikiş olmuyor. Tamamen estetik cilt altı dikişler yapılıyor. Küçük bir tamponla da operasyon yeri kanaması kontrol altına alınıyor. Pansumana gerek yok. Hasta bir günlük istirahatin ardından ertesi gün normal yaşantısına geri dönebilir.

-Yasak listeniz var mı?

Evli veya bakire olmayan aktif cinsel yaşam süren bayanlara operasyondan 6 hafta cinsel ilişkiye girmemelerini öneriyoruz. Kalıcı bir operasyon başarısı için ayrıca genital hijyene de çok dikkat edilmesi gerekmekte.

-Hitap ettiğiniz kadınlar daha çok hangi yaş grubunda yer alıyor?
Ergenlik yaşından itibaren her yaştaki kadın bu tür operasyonları talep edebiliyor. 17 yaşındaki genç bir kız annesi ile birlikte başvurabiliyor örneğin.

Orta yaş grubu hanımlar da geliyor. İleri yaşta hastanız oldu mu derseniz geçtiğimiz hafta yurtdışından 63 yaşında bir hastamız geldi.

-Orta ve ileri yaş hastaların bu konuda talepleri nedir?
Orta yaş grubundaki bayanlarda özellikle doğum sırasında vajina yırtılmasına ve vajina genişlemesine bağlı şikayetler çok yoğun. Tekrar vajinanın daraltılması sıkılaştırılması talebi geliyor.

Bu kadınlar durumdan görsel olarak rahatsızlık duydukları gibi cinsel uyumsuzluk da yaşayabiliyor.

-Daraltma operasyonu hakkında bilgi verir misiniz?
Ortalama 30-45 dakika süren bu operasyonlarda genişleyen vajina dokusu daraltılır ve vajina kasları tamir edilir.

bu yolla vajina tekrar doğum öncesi haline getirilir.
-İşlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler neler?
4-6 hafta cinsel ilişki yasak. Ayrıca bu operasyonu geçiren bayanların bir daha normal doğum yapmamalarını
istiyoruz. İdrara çıkmada veya başka bir şekilde sorun yaşanmıyor. Bir günlük istirahatin ardından ertesi gün iş dönebiliyorlar.

Evlilik yıldönümü hediyesi!
-Daraltma ve görüntünün düzeltilmesi dışında özel istekte bulunan hastalarınız oluyor mu?

Eşlerine yılbaşı ya da evlilik yıldönümü için sürpriz yapmak isteyen bazı bayanlar kızlık zarı tamiri talebi ile geliyor. İlk gece bakirelik kanamasının tekrar yaşanmak istenmesi bazen tamamen kadının sürpriz yapma isteği bazen de erkeğin fantezisi olabiliyor.