Üniversiteliler Ve Cinsellik


Üniversiteli gençlerin cinsellik üzerine görüşlerini öğrenmek için ilginç bir anket hazırladık. İşte akampus.net'te tam bir ay boyunca yayınlanan Marie Claire Üniversiteliler ve Cinsellik Anketi'nin şaşırtan sonuçları!


Ne de olsa söz konusu olan sürekli kabuk değiştiren bir toplumunun kendisi gibi zaman zaman içine kapanan zaman zaman da değişim cesaretiyle şaşırtan gençleriydi... İkilemlerin kol gezdiği; geleneksel ve modernin Doğu ve Batı'nın özgürlük ve baskının tabu ve kuralsızlığın sınırların yasakların ayıpların mahremlerin ve namus baskısının hep birlikte var olduğu bu kendine özgü coğrafyada Türk gençleri ve onların cinsellik algısı her zaman için incelenmeye değer bir konuydu.

Üniversiteli gençler üzerine araştırma yapmak için ilk adımı belirlediğimizde kampüsleri dolaşarak; gençlere cinsellik üzerine sorular yöneltmeye karar verdik. Açıkçası işimizin biraz zor olacağını tahmin ediyorduk... Ne de olsa ülkemizde cinselliği yaşamak kadar konuşmak da hala bir tabuydu. Gittiğimiz özel ve devlet üniversitelerinde tahminimizde yanılmadığımızı anladık.

Sorduğumuz soruların bazılarını cevaplayan gençler; biraz daha cesaret gerektiren çoğu soruya cevap vermek istemediler. Aralarında dürüstçe ve tüm içtenliğiyle sorularımızı cevaplayanlar da çıktı tabii ki. Konunun devamında röportajlarını göreceğiniz bu üniversiteli gençler ne yazık ki azınlıktaydı...


Birebir anket yaparak; istediğimiz sonuca varamayacağımızı anladığımızda bu kez daha farklı bir yol denemeye karar verdik.

Anketi internet üzerinden yayınlamak hem bütün Türkiye'deki üniversiteli gençlerin katılımını hem de verecekleri cevaplarda daha dürüst olmalarını sağlayacaktı. Üniversiteli gençlerin internette sık sık girdikleri popüler sitelerden olan akampus.net ile olan işbirliğimiz sonucunda Marie Claire Üniversiteliler ve Cinsellik Anketi'ne bir ayda tam 559 üniversiteli genç katıldı. Katılımın yüzde 41'i İstanbul Ankara ve İzmir'den olurken; geri kalanını Anadolu'nun diğer şehirleri oluşturuyordu. Dolayısıyla hazırladığımız cinsellik anketi ile sadece İstanbul'dan değil Türkiye'nin tüm bölgelerinden üniversiteli gençlerin fikirlerini öğrenmiş olduk.


İlk Cinsel Deneyim Yaşı 18-20 Arası
Elde ettiğimiz verilere göre cinsellik anketini yanıtlayan 235'i kız 324'ü erkek üniversite öğrencisinin yüzde 12'si özel yüzde 88'i ise devlet üniversitelerinde okuyor. Gençlerin yüzde 56'sının şu ana kadar cinsel deneyimi olmuş. Yüzde 34'ü ise ilk kez 18-20 yaşları arasında cinsel deneyim yaşamış. Bu oran ilk cinsel deneyim yaşının Avrupa'da 13 Amerika'da ise 15'e düştüğü göz önünde bulundurulursa oldukça geç. Ardından yüzde 31'lik oranla 20-22 yaş aralığı ve yüzde 24'lük oranla 16-18 yaş aralığı geliyor. Yüzde 7'lik bir grup ise 14-16 yaşında ilk kez cinsellikle tanışmış. 'İlk cinsel deneyimimden sonra pişman oldum' diyenlerin oranı ise yüzde 25.
Peki gençler cinsellik ile ilgili konuları paylaşmak ve tartışmak söz konusu olduğunda ne kadar rahatlar? Cinsel partneri ile cinselliği konuşmaktan rahatsızlık duymayanların oranı yüzde 83 ile bir hayli yüksek. Ancak konu aile ile cinsellik üzerine konuşmaya gelince gençlerin yüzde 81'i anne ve babası ile kesinlikle konuşamıyor.

Ailelerinden bilgi almaya çekinen gençlere cinsellik üzerine okullarda verilen eğitimleri nasıl değerlendirdiklerini sorulduğunda ise yüzde 84'ü; 'Yetersiz olduğunu ve daha kapsamlı olması gerektiğini düşünüyorum' cevabını veriyor.


Bekâret Hâlâ Bir Tabu!
Türkiye'de gençler arasında bekâretin hâlâ bir tabu olduğu daha önce yapılan birçok araştırmada olduğu gibi bu anketle de bir kez daha ortaya çıkıyor. Eğitim düzeyi okumayan yaşıtlarına göre daha yüksek olan üniversiteli gençlerin bekâret ile ilgili değerlendirmeleri oldukça ilginç. 'Sizin için bekâret bir tabu mu?' sorusuna gençlerin yarısından fazlası 'evet' cevabını veriyor. Gençlerin yüzde 57'sinin bekâretin kendileri için hâlâ tabu olduğunu belirttikleri ankette evet şıkkını seçen erkeklerin oranı yüzde 60 genç kızların ise yüzde 54. Gençler; bekâreti tabu olarak değerlendirirken mastürbasyonu ise olumlu buluyorlar. Ankette erkeklerin yüzde 80'i kızların ise yüzde 60'ı mastürbasyon yaptıklarını belirtiyorlar.

İkilemde Kalan Gençlik
Birçok konuda ikilemlerin yaşandığı Türkiye'de cinsellik konusunda gençlerin yaklaşımı da çelişkiler barındırıyor. Yüzde 57'sinin bekâreti tabu olarak değerlendirdiği aynı üniversite gençliği bu kez; 'Sizin için cinsellik bir ilişkide vazgeçilmez bir role sahip mi?' sorusuna yüzde 60'lık gibi büyük bir oranla 'evet' cevabını veriyor.

Erkeklerin yüzde 70'i genç kızların ise yüzde 50'si ilişkilerinde cinselliği vazgeçilmez bir unsur olarak görüyor. 'Evlilik öncesi cinsel ilişkiye bakış açınız nasıl?' sorusunu ise yüzde 42'si 'onaylamıyorum' şeklinde cevaplıyor. Diğer bir yandan erkeklerin yüzde 65'i genç kızların ise yüzde 33'ü tek gecelik bir ilişki yaşadıklarını belirtiyorlar. Sadece cinsellik için bir ilişki yaşayan ve devam ettirenlerin oranı ise yüzde 59.

Yüzde 25 Seks Yaparken Korunmuyor!
CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Özay Özdemir "Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar genç yaşlarda daha sık görülüyor. Her yıl 20 gençten biri cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanıyor. Yüz milyonlarca genç kız cinsel yolla bulaşan enfeksiyon nedeniyle tedavi görüyor. HIV/AIDS dünyada salgın halinde seyrediyor. HIV enfeksiyonlarının yüzde 40'ı 15-24 yaş grubunda görülüyor; bu da her yıl iki milyona yakın kişiye karşılık geliyor" diyor.

Rakamların bu kadar korkutucu olduğu günümüzde üniversite gençlerinin diğer yaşıtlarına göre daha bilinçli olması beklenirken; Türkiye'de gençler arasında korunma yöntemleri hâlâ yeterince yaygın değil. Ankette gençlerin yüzde 65'i prezervatifi tercih ettiğini söylerken; yüzde 25'i ise korunma yöntemi kullanmadığını belirtiyor.

'Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan hangisi hakkında daha çok bilgi sahibisiniz?' sorusuna gençler en çok yüzde 85'lik oranla 'HIV/AIDS' cevabını veriyor. HIV/AIDS'in ardından yüzde 7'lik oranla bel soğukluğu ve yine yüzde 7'lik oranla Hepatit B geliyor. 'Tek eşliliği önemsiyor musunuz?' sorusuna ise gençlerin yüzde 92'si 'evet' cevabını veriyor..