Kullanılan yöntemlerden biri hormon tedavisidir. Hormonal tedavi genelde menopoz sonrası kadınlara uygulanır. Hormonal tedavide başlıca kullanılan hormonlar östrojen ve androjendir. Östrojen kadın genital sisteminin bütünlüğünü korumada görevli bir hormondur. Tedaviyle genital organlara giden kan akımında klitoral hassasiyette ve orgazmda anlamlı derecede artış olur. Östrojen tedavisi menopoz döneminde meydana gelen sıcak basması kemik erimesi klitoral duyarlılıkla azalma cinsel istekte azalma cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma gibi belirtileri ortadan kaldırır. Genellikle bu hormon tedavileri ağızdan alınan tabletlerle yapılır. Bir de dizlere yapıştırılan östrojen bantları ve vücuda sürülen östrojen içerikli kremler var. Lokal östrojen olarak nitelendirilen bu ilaçlar da vajinal kuruluk yanma sık idrara gitme idrar sıkıştırması hissi gibi sorunların giderilmesinde faydalı

Tedavide Başka Hangi Hormonlar Kullanılıyor?
Androjenler (Testosteron DHEA) kadın cinsel fonksiyon bozukluğunda kullanılan diğer hormonlardır. Androjen hormon tedavisi yapılan hastalarda cinsel ilgide ıslanmada uyarılmada cinsel ilişki sıklığında ve orgazm kalitesinde artış olur. DHEA kanda bazı enzimler sayesinde testosterona dönüşür. Kanda testosteron seviyeleri düşük kadınlarda orgazm güçlüğü ve ....ten kaçma gözlenir. Özellikle cinsel isteksizliği olan kadınlarda 4 ay süreyle her gün 50 miligram kullanıldığında cinsel istekte yüzde 70 artış olur.

Depresyon Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Tedavide Etkili mi?
Bupropion depresyon tedavisinde de etkin olarak kullanılan bir ilaçtır. Ancak cinsel istek bozukluğu olan kadınlarda da kullanılabilir. Tedavi sonunda cinsel isteksizlik anlamlı derecede düzelir. Ayrıca uyarılmada orgazmda ve tatminde de anlamlı artış sağlanır.

Kadınlarda Yaşanan Cinsel Sorunlarda Cihazlar da kullanılabilir mi?
Evet. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadın cinsel fonksiyon bozukluğunda ilaç tedavisi yanında mekanik cihazlar da kullanılır. Bunlardan biri klitoral vakum cihazıdır. Klitorise yerleştirilen bu cihaz vakum oluşturarak kan akımını artırır. Klitoral vakum cihazı cinsel organlardaki histe ıslanmada orgazmda ve cinsel ilişki memnuniyetinde artış sağlar. Genital hassasiyette yüzde 90 vajinal ıslanmada yüzde 80 orgazmda yüzde 55 ve memnuniyette yüzde 80 düzelme oluşturur.
TENS Cihazı Nedir?
Sol ayak ve baldır iç yanına yapıştırılarak kullanılır. TENS cinsel organların refleks cevaplarını düzenlemekte etkilidir. Uyarılma ve orgazm bozukluğu bulunan kadınlar üzerinde halen yürütülen çalışmalarda uyarılma ıslanma orgazm ve cinsel tatminin ortalama yüzde 50 arttığı görülmüştür