Doğuştan vajinası olmayan iki genç kıza ameliyatla cinsel organ yapıldı...

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde doğuştan vajinası olmayan iki genç kıza ameliyatla cinsel organ yapan Prof. Dr. Gürkan Uncu hastalardan 23 yaşındaki genç kızın iki ay sonra evleneceğini söyledi.

Akşam gazetesinin haberine göre Bursa'da evlenmek isteyen ancak doğuştan vajinasız doğan genç kızın hayatı laparoskopik ameliyatla kurtuldu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gürkan Uncu'nun karın içi zarından vajinalarını yaptığı operasyon sonrası genç kız iki ay sonra evlenmeyi planlıyor.

4 BİN KADINDAN BİRİ VAJİNASIZ


Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nın düzenlediği 3'üncü Jinekolojik Endoskopi Sempozyumu ve Çalıştayı'nda konuşan Prof. Dr. Uncu 4 bin kadından birinin vajinasız doğduğunu söyledi. Ameliyat sonrası iki genç kızın kadınlık fonksiyonlarına kavuştuklarını da ifade eden Uncu hastalardan 23 yaşındaki genç kızın iki ay sonra evleneceğini belirtti.

Endoskopi ile jinekolojide şimdiye kadar yapılmayan pek çok ameliyatı gerçekleştirdiklerini laporoskopinin kadın hastalıklarının cerrahi tedavisinde gittikçe artan bir şekilde tercih edildiğini kaydetti.

KISA SÜREDE İYİLEŞİYORLAR

Laporoskopiyle vajina takmaktan rahim ameliyatlarına kadar çeşitli ameliyatlar yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Uncu 'Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde laporoskopi ile iki hastamıza vajina taktık. Periton karın içindeki birçok organın dış yüzünün tümünü ya da bir bölümünü örten aynı zamanda bu organları karın duvarları ve karın içi yapılarına bağlayarak onların karın içindeki yerlerinin bir ölçüde sabit kalmalarına yardım eden bir zardır. Bu zardan aldığımız parça ile vajina oluşturduk. Laporoskopi yöntemiyle gerçekleşen ameliyattan sonra hastalarımız kısa sürede sağlığına kavuştu. Kadınlık fonksiyonunu devam ettirebilecekler. Açık ameliyatlarda iyileşme dönemi uzun sürüyor ancak laparoskopide hastalar çabuk taburcu oluyor daha konforlu iyileşiyor' dedi.