İşte çekiciliğin sırları

Neden hep çirkin erkeklerin yanında güzel kadınlar vardır dolgun hatlar daha mı çekicidir ilk görüşte aşk var mıdır sosyal sınıflar çekicilik anlayışını belirler mi? İngiltere’de satış rekorları kıran ” Physical Attraction” adlı kitap bu soruların yanıtını veriyor
Kel erkekler daha mı çekici

Yazar psikolog Viren Swami’ye göre sadece bir mit. Kel erkeklerin testosteron hormonlarının daha çok çalıştığı yani daha çekici olduğu söylenir ama bu kesinlikle gerçek dışı. Testosteronun fazlasının kıllanmaya neden olduğu doğru ama kelliğe neden olduğu yönünde henüz kesinleşmiş bir araştırma sonucu yok.

Swami’ye göre kel erkeleri daha çekici bulmak tamamen kişisel bir tercih ve zaten bu da çok geçmişte kaldı. Yakında bütün erkekler saç ektirmek zorunda kalacak çünkü şimdi devir David Beckham Johhny Deep devri. Yüze düşen kâküller hatta serseri görünümlü uzun saçlar aslında iyi ve sağlıklı genlere sahip olunduğunun en güçlü kanıtı.


Cinsel çekicilikle yaş ters orantılı mı?
Eskiden öyleydi. Bir kadının doğurganlık yaşının sona erdiği 40-45’lı yaşlarda yeni bir partner bulması çok daha zordu ama şimdi yaştan daha çok kişinin bakımlı olması kendine olan güveni ve yaydığı cinsel elektrik çok daha önemli. Bu durum eskiden erkekler için geçersiz kabul edilir erkelerin yaşlarının cinsel çekicilikte önemli olmadığı vurgulanırdı. Ama yeni yapılan araştırmalar erkeklerin de en az kadınlar kadar kendilerine özen göstermelerini şart koşuyor.Neden hep çirkin erkelerin yanında güzel kadınlar var?

Psikolog Viren Swami’ye göre bunun bilinen bir nedeni yok. Sadece varsayımlara göre açıklamak gerekirse; güzel kadınlar hayatları boyunca çok fazla şeye kafa yormuyorlar çoğunlukla iyi bir aileden geliyorlar sağlıklı beslendikleri ve bakımlı oldukları için güzel görünüyorlar ve belli bir yaşa geldiklerinde bir anda her şeyin başkaları tarafından yapıldığını fark ediyorlar. Sonra da kendilerine ilgi gösteren her işine koşan deli gibi âşık erkeklerin yanında kendilerini hamisi ya da babası gibi rahat ve emniyette hissediyorlar.

Dolgun hatlar daha çekici mi?
Yuvarlak dolgun hatlar erkekler tarafından daha çekici bulunur! Evet yakın geçmişe kadar bu böyleydi. P***olog Viren Swami’ye göre ise artık dolgun hatlarla sadece orta ve düşük ekonomik sınıf mensupları ilgileniyor. Bir de yaşı ortayı çoktan geçmiş olanlar!

Yaşları 17-25 arasında değişen 100 erkek öğrenci üzerinde yapılan araştırma erkeklerin dolgun değil olabildiğince ince hatta sıska kızlardan hoşlandığını gösteriyor. Sosyo ekonomik statü olarak AB+ olarak adlandırılan yüksek tabaka mensubu erkekler de zayıf kadınları tercih ediyor.


Ya büyük göğüs?
Göğüsler kadın cinselliğinde her zaman ön planda oldu. Özellikle büyük göğüsler! Ancak bu tercih son 10 yılda giderek değişime uğradı ve şu noktaya geldi: Erkekler büyük ve sarkık bir göğüsten çok küçük ama mümkün olduğunca simetrik göğüsleri tercih ediyor. Eskiden ideal boyut bir erkeğin avuç içini doldurabilecek kadardı. Şimdi ise 75 B veya 80 B ideal boyut olarak adlandırılıyor.
Neden daha uzun boy?

Kadınlar da erkekler de partnerlerini uzun boylu olanlardan seçiyorlar en azından bunu bir kez olsun deniyorlar! Çünkü uzun boy; sağlık gösteriş ve zarafetle eş anlamlı. Kadınlar uzun boylu erkekleri seçerken doğacak çocuklarının genlerinin de benzer olmasını istiyor. Neslinin sağlıklı devam edebilmesi için bu gerekli. Aynı şekilde erkekler de uzun boylu kadınların daha dayanıklı doğumlardan daha az hasarla kurtulabilen sağlıklı genlere sahip olduklarını “hissediyorlar”. Ayrıca her iki cins için de uzun boy toplumsal statüde bir avantaj sağlıyor. Örneğin uzun boylu bir erkeğin ailesini daha çok sahiplendiği daha çok koruyucu kollayıcı olduğu düşünülüyor.

Şişman biri çekici olabilir mi?
Physical Attraction kitabının yazarı psikolog Viren Swami bu soruya eğer Peru Mekskloa veya Tanzanya gibi ülkelerde yaşamıyorsanız “Hayır” cevabını veriyor. Şişman birinin çekici bulunması her iki cins tarafından da çok zor çünkü obezite direkt olarak doğurganlığı engelleyen bir durum. Cinsel çekicilik=Cinsel ilişki=Çocuk olarak düşünüldüğünde zaten şişman biri daha en başından şansını yitirmiş oluyor. Ancak sosyo ekonomik olarak daha düşük seviyedeki toplumlarda şişmanlığa yüklenen anlam iyi beslendiği ve doğurganlığının doruğunda olduğu yönünde .