VAJİNİSMUS NEDİR

Vajinismus şu şekilde tanımlanabilir;


Vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir.

Vajina girişini çevereleyen baskın kas grubu ";Pubik Kaslar";olarak adlandırılır bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir.


Eğer kişi kasların kasılmasından ötürü acısız cinsel birleşme yaşayamıyorsa bu durum vajinismus olarak nitelendirilir.


VAJİNİSMUSA YOL AÇAN ÖNYARGILAR
:
- Erkekler potansiyel tehdit kaynağıdır güvenilmez.

- Kadınlar zayıf ve çaresiz erkekler baskındır.

- Erkeklerin gereksinimi kadınların ise zorunluluğu olan cinsel ilişki kötü ve acı vericidir.

- Vücuda giren bir şey zarar verebilir şiddet içerir.


- Korku ve öfke daima bastırılmalı asla dışa vurulmamalıdır.

- İlk birleşme her zaman acı verir.


- Kızlık zarına ve bekârete karşı beslenen korku ve korunma güdüsü.Altı yıllık evli 29 yaşındaki YT'nin anlattıkları zaman zaman tüyler ürpertici zaman zaman da bir ibret belgesi niteliğinde. YT "Eşimle tam 55 yıl ilişkiye giremedim. Artık bu korkunç kâbus bitti. Çünkü tedavi oldum.” diyor.


VAJİNA ADETA KİLİTLENİYOR!


Vajinismus sorunu yaşayan çiftler birbirlerine dokunuyor öpüşüyor sevişiyor hatta boşalıyorlar. Ancak o an yani birleşme sırası geldiğinde kadının vajinası kilitleniyor. Penisin girişine izin vermiyor.

Çeyrek asırdır evli oldukları halde hiç cinsel birleşme yaşamayan çiftler bulunduğunu belirten uzmanlar vajinismusun tamamlanmamış evliliklere yol açtığını savunuyorlar. Sorun yaşayan kadınlar ‘evli bakireler’ evlilikler ise ‘kurulamamış bağ’ şeklinde nitelendiriliyor. Vajinismus cinsel terapi merkezlerine başvuranlar arasında en sık rastlanan şikayetlerden biri. Türkiye’de bu konuda yapılan üç ayrı araştırmaya göre ilgili kliniklere başvuran kadınların yüzde 56-73’ünü vajinusmuslular oluşturuyor. Bundan 2 yıl önce İstanbul’da düzenlenen 'Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 5’inci Ulusal Kongresi'nin oturumlarından biri de vajinismus üzerineydi. Toplantıda verilen bilgilere göre vajinismus Türkiye’de henüz evlilikleri sarsıcı boyutta sorunlara neden olmuyor. Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80’i ve onların eşlerinin yüzde 90’ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını belirtiyorlar. Kadınların yüzde 57’si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı yüzde 15’i öfkeli ve saldırgan yüzde 28’i tepkisiz olarak değerlendiriyor.


ÜÇ FARKLI TİPİ VAR


Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar uzmanlar tarafından 3 tipte inceleniyor. Bunlar sırasıyla: Uyuyan güzel: Kocalarıyla kardeş gibi yaşayan çocuksu kadınlar. Ailelerine bağımlı ve ebedi öğrenci olurlar. Savaşçı: ....i karşı cinsler arası mücadele gibi görür. Kadınlığın zayıflık ve pasiflik olarak algılanışı acı verir. Kraliçe arı: Cinselliği reddeder. Erkeği yalnız soyun devamı için ister. Cinsellik kirli ve aşağılayıcıdır.


"10 kadından 1’i vajinusmus "

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) ‘;ın yaptığı ve Türkiye’;de ik kez vajinusmusun sorulduğu araştırma sonuçlarına göre batı toplumlarında görülme sıklığı yüzde 1 olan vajinismus Türkiye’de her on kadından birinin sorunu.


Vajinismus sıklıkla psikolojik kaygı ve endişelerden yıllar içerisinde genellikle kronik bir zeminde gelişim göstermektedir.