SELÜLİT`TEN NASIL KORUNULUR?

Kilonuzu koruyun. Günde 1500 kalori alın.

Çok hareket edin örneğin jogging yapın bisiklete binin yüzün jimnastik yapın.

Ayrıca vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir magnezyum metabolizmayı harekete geçirir fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.

Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp maydanoz kereviz çilek ve pilav yiyin.

Tuz şeker alkol sigara koyu çay kahve çikolata kızartma ve undan uzak durun.

Derinin kanla beslenmesini teşvik edin. Örneğin masaj eldiveni ile kendi kendinize yapacağınız masajla bir sıcak bir soğuk duşu sorunlu yerlere tutun. Saunaya gidin.SELÜLİT BİR HASTALIK MIDIR?

Evet selülit bir hastalık olup tıptaki adı Hidrolipodistrofidir.SELÜLİT TEŞHİSİNİ KENDİMİZ KOYABİLİR MİYİZ?

Evet. Cilt iki parmak arasında kıstırıldığında cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki tıpta buna portakal kabuğu görünümü denir.SELÜLİT KADINLARDA HANGİ BÖLGELERE YERLEŞİR?

Uyluğun üst kısmı dizin ve bileğin iç kısımları kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu şeklinde yerleşir.SELÜLİT REJİMLE GEÇER Mİ?

Hayır selülit tüm zayıflama rejimlerine karşı direnç gösterir. Özel bir tedavi gerektirir kendi kendine geçmez.SELÜLİT NELERDEN OLUŞUR?

Selülit üç elemandan oluşur: 1-Dayanıklı hale gelmiş bölmeli bir konjonktif doku. 2-Su molekülleri ve tuz molekülleri. 3-Konjonktif doku içine hapsolmuş yağ hücreleri birikintileri. Bu bölgesel yağ birikimi cildin hareketliliğinin azalması ve kalınlığının artmasıyla kendini gösterir. Elle dokunulduğunda cilt pütürlü sertleşmiş ve muntazam olmayan bir görüntü verir.SELÜLİT AĞRILI MIDIR?

Evet selülit ağrılı olabilir. Ağrının şiddeti selülit`in sinir liflerinin üzerine yapmış olduğu basınç derecesiyle orantılı olarak değişir.ZAYIF KADINLARDA SELÜLİT OLUR MU?

Evet selülit zayıf hatta sıska kadınlarda bile görülebilir.SELÜLİT`İN NEDENLERİ NEDİR?

Hormonal nedenler: Hiper folikülin yani kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikülin hormonunun artışı. Bu hormon dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülit`e zemin hazırlar.

Soya çekim: Anne selülit`li ise çocuğunda da selülit görülebilir.

Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği): Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sarar sıkar. Bu durum kan dolaşımını daha da zorlaştırır ve varisler meydana gelir. Bu da damar yetmezliği selülit varis daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.SELÜLİT`İN OLUŞMASINDA DİĞER NEDENLER NELERDİR?

Kabızlık hipotiroid doğum kontrol hapı kullanımı karaciğerin kötü fonksiyonu ve sinirsel düzensizlik.SELÜLİT KAÇ AŞAMADA GELİŞİR?

Selülit üç aşamada gelişir. Birinci aşaması dolaşım bozukluğudur damarlardan çıkan su dokulara dolar. Dokular acılı ve duyarlıdırlar. Ödemli denilen bu devrede başarılı bir şekilde tedavi yapılabilir. Bu devrede tedavi yöntemi mezoterapidir. İkinci aşamada ödem daha da fazlalaşır. Bu aşamada selülit`i buradan atmak oldukça güç olmasına karşın tıpta mezoterapi ile başarılı bir tedavi mümkündür. Üçüncü aşamada bu dokularda biriken yağ su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamaz ve selülit yerleşir.</br>