Cinsellik sizin için sadece eşinizi ya da sevgilinizi mutlu etmek için yerine getirilen bir görevse orgazm kelimesini sadece dergilerde okuduğunuz yazılardan tanıyorsanız üzgünüz ama kadınlığını yaşayamayan kadınlar kulübüne istemeden olsa da üye oldunuz. Ödülünüz ise yatakta ömür boyu mutsuzluk…


Küçük kızınıza hiç düşünmeden söylediğiniz “Çok ayıp” kelimesinin tüm hayatını etkileyeceğini bilseniz yine söyler misiniz? Cevabınız ne olacak bilmiyoruz ama “Evet” ise vay o kadının haline… Hayatı boyunca yatağa girmekten korkacak olan o kadın sevdiği adam mutlu olsun diye elinden geleni yapacak ama kendisi bir kere bile mutlu olamayacak. Sebep ise çoğu zaman sizin söylediğiniz o basit cümle olacak.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nden Psikolog Burcu Atatür bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Toplumumuz cinsellik konusunda sakatlanmış bireyler yetiştiren bir toplum. Kadınlarımız küçük yaşlardan itibaren cinsel duygu ve dürtülerini yok saymaya programlanıyor. Kendi bedenlerine dokunmaktan aciz vajinalarını üçüncü bir şahıs kabul eden bakmaya bile tahammülü olmayan kadıncıklar. Cinselliğin ayıp yasak günah ve pis bir şey olduğu inancıyla yetişen bir kadının da evlendiğinde aniden tüm bu beyin programını silmesi ve eşiyle keyifli ve tatminkar bir şekilde mekanik olarak değil tam anlamıyla sevişebilmesi elbette mümkün olamıyor.”

Özgür kadın özgür cinsellik başta kadını korkutuyor. Üzerinde ahlakı yanlış yere konuşlandırmış olmanın verdiği büyük bir suçluluk duygusu bulunuyor. Cinselliği seviyor istiyor yaşıyor ve hatta zevk de alıyorsa “Namussuz muyum kötü kadın mıyım?” diye düşünmeye başlayabiliyor.

Vajinismus en önemli sorun

Kırsal kentsel her bölge ve coğrafyadan kadınların çoğu kendilerine bedenlerine dişiliklerine yabancı oluyor. Üzerlerine giydirilmiş roller içerisinde boğulmadan hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Evlat rolü eş rolü anne rolü ev-iş kadını rolleri tüm bunlar gerçekte öncelikle bir birey ve kadın olduklarını unutturup en temel hak ve özgürlüklerini onlardan alıyor. Bu en temel özgürlük ise bir kadın için varolma ve varetmek anlamına geliyor.

Psikolojik olarak bakarsak bu kadınların kendini gerçekleştiremeyen tüm bireylerin yaşadığı sorunları yaşama ihtimalleri var. Ancak cinsel açıdan bakıldığında öncelikle vajinismus sorunu görülüyor. Yani yıllarca büyük bir özenle korudukları kızlıklarından evlenince bir anda vazgeçemiyorlar dolayısıyla zihinleri ve bedenleri bir korku refleksi şeklinde eşleriyle cinsel ilişkiye girmeyi reddediyor. Diğer en sık gördüğümüz sorun ise orgazm olamama. Onun da altında kendi bedenlerine bakmayı bile kadınlarımıza yasaklamış zihniyet yatıyor

Korku ile utanç birleşiyor

Cinsellikle ilgili temel sorunlar kadınların korku ve utanç duygularından kaynaklanıyor. Bilgilendirmeden yoksun yetiştirildiği bildikleri de büyük ihtimalle yalan yanlış temellere dayandığı için cinsel terapistler vajina deliğinin nerde olduğunu bilemeyen eğitimli genç kadınlarla bile karşı karşıya kalabiliyor.

Korku duygusu vajinismustan cinsel isteksizliğe orgazm olamamaya veya ağrılı cinsel ilişkiye kadar birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Öğrenilmesi ve geliştirilmesi gereken cinsellik saklandığında potansiyelinin binde birine dahi ömür boyu ulaşamamış duygu ve istekleri dondurulmuş hazları engellenmiş kadınlar yaratılmış oluyor. Bu kadınlar da böyle bir yoksunlukla çocuk sahibi olup o çocukları da aynı duygularla yetiştiriyorlar.

Günümüz kadını da zor durumda

Günümüz modern kadınının cinsellik konusunda daha iyi durumda olduğu düşünülse de Atatür'e göre modern kadınının neredeyse daha fazla cinsel sorun yaşıyor.

Kadın kadına engel oluyor

Çoğunlukla kadını engelleyenlerin başında yine kadın geliyor. Kısıtlanmış kadın kendinden sonra gelen kadınlara da aynı tarzda davranıyor. Engellenen kadın engelliyor hatta daha büyük bir hırsla. Yargılanan kadın yargılıyor ama hep hemcinsini.

Cinsellik bir bütün olmalı

Burcu Atatür “Kadın her şeyden önce doğası gereği üreticiyaratıcıdır.Çok büyük bir sevgi kaynağıdır. Kadın yarattığı zeminde erkek var edebilir. Yani biri ortamı sağlar diğeri o ortama yaşam kurar. Cinsellik ise tüm bu olayların çekirdeğinde yer alıyor. Ama bedensel değil ruhsal bütünlük içindeki cinsellik önemli. Bunu tam anlamıyla yaşayabilmek için en başta kadının kendini bedenini arzu ve isteklerini bilmesi bulması tanıması ve ifade edebilmesi gerekiyor”

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Cinsellik bir yere kadar dürtüsel olsa da bir noktada öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir davranış. Daha kendine dokunamayan kendisiyle sevişemeyen bir kadından partneriyle sevişip mutlu olabilmesini zevk alıp zevk verebilmesini beklemek yanlış olur. Bu konuda günümüzde yazılı ve görsel bilgilendirme materyali gitgide artıyor. Birçok dernekle birlikte hastanelerde veya özel olarak çalışan cinsel terapistler psikiyatristler psikologlar bu kişilere yardım edebiliyor. Ancak buradaki önemli bir sorun kişilerin bu konuda rahatlıkla gidip yardım alamayacak zihinsel ruhsal ve sosyolojik yapıda olmalarıdır. Kadın kendine sanki ilk defa karşılaşıyormuş gibi en baştan meraklı özgür ve tanımaya açık gözlerle yeniden bakmalı. Aynanın karşına geçip kendini ilk defa görüyorlarmış gibi incelemeli.


Cinsellik en başta dokunmaktan geçiyor. Çiftler gerek kendi bedenlerine gerek birbirlerinin bedenlerine acelesiz şefkatle özenle merakla istekle tutkuyla dokunmalı ve tecrübelerini hayallerini birbirlri ile paylaşmalılar.Bence hepimizin kafası çok karışık gerçekten arada sıkışıp kalmış bir halimiz var.

Kadınlarımız da yanlış bir şey yapmış küçük kız gözleriyle kendi bedenlerini hem keşfedip yaşamaya hem de iç sıkıntısı duymaya devam ediyorlar. Kendileri bile kendilerinden ve namuslarından şüphe ettiklerinde ne haklarını koruyabiliyor ne de fikir ve duygularını ifade edebiliyorlar. Yine sonuçta mutsuz evlilikler renksiz cinselliklere razı olup çerçeveden çıkmamaya çalışıyorlar

Kadınların eğitimli olmaları ve modern hayatlar yaşamaları cinsel problemlerini dile getirmelerini engelleyebiliyor. Sevişme esnasında zihinleri çok meşgul oluyor ve kendilerini akışa bırakmaya izin vermiyorlar. Çok fazla kontrol dürtüsü hepimizin içinde olan uyumlanma becerisi ve arzuların ifadesini sınırlandırıyor hatta bastırıyor. Diğer bir deyişle kendini sürece koyuveremiyor. Eğitimli ve bu işi beceremiyor da diyemiyor. Böylece bir kısır döngü içerisinde gitgide tatminsiz mutsuz huzursuz bireyler olarak yalnızlaşmaya devam ediyorlar.


Orgazm öğrenilmeden mutlu olmak zor!

Hayatında hiç orgazm olmamış bir kadının hiç mutlu olmamış olduğu söylenemez ancak hayatında hiç gerçek bir orgazm yaşamamış bir kadının gerçek potansiyeline ve varoluşuna ulaşamadığı söylenebilir. Yıllardır bastırılmış saklanmış ayıplanmış günahla karıştırılmış bu konu ne kadar gün yüzüne çıkarılır öğrenilir öğretilirse birey kadın çocuklar ve toplum o derece sağlıklı olur.

Tedavi
Bu tür terapilerin temeli cinsel bilgilendirme oluyor. Cinsel terapinin bir diğer püf noktası da “çift bilinci”. Cinsel problem genellikle kişinin problemi olmaktan çok çiftin problemi oluyor. Elbette kişisel problemler psikolojik yapılanma ailesel-çevresel problemler çocukluk travmaları da büyük rol oynuyor ama sonuçta cinsellik çift kişilik bir olgu. Cinsel birleşme iki ayrı kişinin ruhsal zihinsel bedensel bir bütün olma hali. İki kişiden birinde yaşanan bir sorun büyük ihtimalle bu bütünlenme aşamasında bir veya birkaç yerde yaşanan tıkanıklıkla ilgili oluyor. Sonuç olarak cinsel problemlerle uzmana başvuran kadınlara düzenli bir partnerleri varsa beraber gelmeleri öneriliyor. Ardından çift kadın ve erkek yapısı hakkında bilgilendiriliyor kendilerini keşfetme yolları gösteriliyor aralarındaki iletişim ve sevgi akışı iyileştiriliyor ve çifte ihtiyaç duydukları noktalarda destek veriliyor.

Erkekler bu konuda nasıl davranıyor?

Erkekler öncelikle bilgisizliklerini kabul etmeliler. Sormaya başlamalılar. Erkeklerin üzerindeki yük de çok ağır. Çünkü kadınların bekaretine bu kadar önem verilen bir ülkede evli çiftin cinsel tatmininin sorumluluğu doğal olarak erkeğin omuzlarına kalıyor. Ancak erkeklerin de bu konuda pek bilgi sahibi olmadıklarını görüyoruz. El yordamıyla bir şeyler öğreniyorlar. Kendilerini eşlerine saklayanlar da var. Hele öyle bir durumda her iki taraf da gözleri kapalı birbirlerini bulmaya çalışıyorlar. Bilmediğini kabul etmek ve yardım istemek destek istemek bu kadar zor olmamalı. Artık ulaşılabilecek kaynaklar var ve gün geçtikçe de artacak. Yeter ki erkekler bilgisizliği başarısızlığa denkleştirmesinler. Özellikle kadın bedeni ve cinselliği ile ilgili bilgiler bilim çevrelerinde her geçen gün yenileniyor ve çeşitlendiriliyor

Cinsellik ilişkinin merkezinde olmalı. Göz ardı edilmemeli çünkü ilişkiyi tek başına götürebilecek veya bitirebilecek kadar güçlü...