Çiftler Arasındaki Cinsel Mutluluk İlişkiyi Nasıl Etkiliyor14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle kimi hediyeyle kimi sürprizle sevdiğini mutlu etmenin yollarını ararken kimi çift ise birlikteliğini sorguluyor.


Çiftler arasında sevgi saygı ve hoşgörü kuşkusuz mutlu bir birlikteliğin en önemli faktörleri arasında yer alıyor. Mutlu bir birliktelikte cinselliğin rolü nedir konusunda On Klinik Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ülküsan Özer; şu bilgileri paylaşıyor:

“Çiftler arasında yaşanan cinsel problemler sevgi saygı ve güven kaybına yol açıyor. Bunun neticesinde de çiftler arasında huzursuzluk ve tabi ki mutsuzluk görülüyor. Özel hayatında mutlu ve huzurlu olamayan kişi iş hayatında ve sosyal hayatında da başarılı olamıyor. Kişide özgüven kaybına neden olduğu gibi kişiyi depresyona kadar sürükleyebiliyor. Çocuklu çiftlerde ebeveynler arasında yaşanan gerilimin ve huzursuzluğun çocukların ruh sağlığını da olumsuz yönde etkilediğine tanık oluyoruz.

Aslına bakarsanız “cinsel mutluluk” kişiyi kariyerinden insan ilişkilerine ruh sağlığına kadar etkileyebilen önemli bir faktör. Öyle ki bazı çiftlerde cinsel problemler şiddetle sonuçlanabilen kavgalara kadar varabiliyor. Kadına uygulanan şiddette de cinsel problemlerin etkisinin olduğunu düşünüyorum erkeğin yaşadığı paylaşılamayan bastırılan ve çözüm aranmayan cinsel sorunlar kişinin psikolojisinde hayatın genelinde yetersizlik duygusu olarak ortaya çıkabiliyor. Bunun neticesinde kişi şiddet uygulayarak kişiliğini ortaya koymaya yetersizlik duygusundan kurtulmaya çalışıyor.”

Op. Dr. Ülküsan Özer; cinsel problemler nedeniyle başvuran çiftlerde hangi şikayetlerin özellikle sıklık kazandığı konusunda şu açıklamaları yapıyor;

“Hastalarım bana cinsel isteksizlik yeterli sertleşme olmaması sertleşmenin kısa sürmesi erken boşalma boşalamama gibi problemlerle başvuruyor. Ben Androloji uzmanı olarak erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarını ele alıyorum. Dolayısıyla bana başvuran hastaların sorunları erkeklerde görülen cinsel fonksiyon bozuklukları ile ilgili fakat ben her zaman hastalara eşleri ile birlikte başvurmalarını öneriyorum. Tedavi sürecinde çiftlerin birbirlerine destek olmaları çok önemli. Ayrıca şikayet her ne kadar erkekten kaynaklı olsa da cinsel sorunların nedenleri de sonuçları da hem kadını hem erkeği etkiliyor.”Çiftler arasında görülen cinsel fonksiyon bozukluklarının doğurduğu sonuçlar kadar tedavisinin de önemli olduğunu vurgulayan Uluslar arası On Klinik Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ülküsan Özer bu konu da şu açıklamaları yaptı;

“Hem kadında hem erkekte görülen cinsel fonksiyon bozuklukları hem organik hem psikolojik kaynaklı görülebilir. Bazen her iki etken birlikte neden olabilmektedir. Şikayetlerin kaynağına göre tedavi planı çizilmelidir. Psikolojik kaynaklı sorunlarda psikoterapi eğitim ve ilaç tedavisi birlikte uygulanabilir. Organik kaynaklı sorunlarda kadınların jinekoloji uzmanına başvurmalarını öneririm. Erkeklerde organik kaynaklı görülen cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde şeker hastalığı kolesterol yüksek tansiyon Kalp ve koroner yetmezlik gibi neden olan faktörü saptamak ve buna göre tedavi planı çizmek önemlidir. Organik kaynaklı sorunlarda ilaç tedavisi ağırlık kazanıyor. Sadece % 3 oranındaki vakada tedavi için ameliyat gerekli oluyor. Çiftlere cinsel fonksiyon bozukluklarının da bir sağlık sorunu olduğunu ve her sağlık probleminde olması gerektiği gibi uzman bir hekime başvurmalarını çiftlerin birbirleriyle sorunlarını paylaşmaktan ve iletişim içerisinde bulunmaktan kaçınmamalarını tedavi sürecinde de birbirlerine destek olmalarını öneririm. ”

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]