Kalbiniz Icin Yaşaminizi Değiştirin

Yapacağınız birkaç basit yaşam tarzı değişikliği kalp hastalığı kalp krizi ve felç riskini azaltarak kalp sağlığınızı korumanıza yardım edebilir.
Philadelphia'daki University of the Sciences'ta görevli araştırmacılar kalbinizin sağlıklı kalması için yapabileceğiniz yaşam tarzı değişikliklerini açıkladılar. Kalbinizi koruyacak yeni yaşam tarzınız:Her gün günde en az 20-30 dakika koşma yürüme ya da yüzme gibi kardiyovasküler egzersizlerle meşgul olun. Her yere yürüyerek gidin. Asansöre binmeyin ve yürüyen merdivenlerden uzak durun.
Stres yönetimi: Her gün en az 10 dakika kitap okumak yürümek ya da müzik dinlemek gibi sizi rahatlatacak hareketler yapın. Çay kahve meşrubat ve çikolata gibi uyarıcıları makul ölçülerde tüketin. Kafein vücudun stres hormonu olan kortizol seviyesini yükseltebiliyor.
Kalp atış hızınızı öğrenin: Sabah yataktan kalkmadan önce dinlenmiş haldeki kalp atış hızınızı öğrenin. Bunu orta parmağınızı nabzınızın üstüne koyarak ya da boynunuzdaki şah damarınızdan ölçün. Bir ortalama elde etmek için üç günden fazla kalp atışınızı hesaplayın. Yetişkinler için normal kalp atışı dakikada 60-100 arasındadır. Nadiren görülen yüksek ya da düşük kalp atışının altında bir problem yatabilir. Eğer kalp atış hızınız 100'ün üzerinde veya 60'ın altındaysa doktora gidin.
Kolesterol seviyesi: Yüksek kolesterol koroner kalp hastalığının ve felcin en büyük risk faktörüdür. Yılda en az bir kez doktora giderek kalbiniz için gerekli ölçümleri yaptırmalısınız.